Tülay Güneş Kılıç


FAVORİ KİTAPLAR

Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic


comment
June 20, 2024 20:10
 • commentGervase Fen

  Orta yaş krizindeki şair Richard Cadogan, bir gece geç saatlere kadar Oxford sokaklarında dolaşırken karanlık bir oyuncakçı dükkânına girer, bir ceset bulur ve kafasına bir darbe alır. Kendine geldiğinde içinde cesetle birlikte oyuncak dükkanı kaybolmuştur. Olayı polise olayı bildirir, ancak kimse ona inanmaz. Gizemi çözmek için kararlı olan Cadogan, arkadaşı edebiyat profesörü ve aynı zamanda amatör dedektif Gervase Fen'den yardım ister ve birlikte cinayet, şantaj ve diğer kötü niyetli faaliyetleri içeren karmaşık ve eğlenceli bir olay örgüsünü açığa çıkarırlar. Kaybolan Oyuncak Dükkanı, klasik dedektif kurgusu öğelerini mizah ve orijinallikle birleştirmesiyle polisiye edebiyatının kült eserlerinden biridir.

comment
June 20, 2024 20:08
Tülay Güneş Kılıç, Şafağın Robotları adlı kitaba yorum yazdı.
 • comment R. Daneel Olivaw

  Robot serisinin üçüncü kitabı olan Şafağın Robotları’da, Arzlı polis dedektifi Elijah Baley ve insanvari bir robot olan R. Daneel Olivaw, Aurora adlı Uzaycı dünyasına bir cinayeti araştırmak üzere gönderilirler. Kurban, önde gelen bir robotbilimcidir ve şüpheli bir robotdur. Baley, davayı araştırdıkça, insanlar ve robotlar arasındaki karmaşık ilişkiler, insanlar ve Uzaycı dünyaları arasındaki kültürel ve siyasi farklılıklar karşısına çıkar. Büyük Usta Isaac Asimov’un, bir diğer, bilim kurgu ve kim-yaptı türlerini son derece başarılı harmanladığı serisi Karadul Bulmacaları’nı da kaçırmayın.

comment
June 20, 2024 20:05
Tülay Güneş Kılıç, Cinayet'in 'C'si adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentKinsey

  Polisiye edebiyatının öncül kadın dedektiflerden Kinsey Milhone, Bobby Callahan'ın şüpheli ölümünü araştırmak için yine genç adamın kendisi tarafından işe alınmıştır. Sayesinde fıstık ezmeli ve turşulu sandviç yemeyi sevdiğimiz Kinsey’in ne yazık ki Z’ye ulaşamadan biten Alfabe Serisi’nin en iyi maceralarından biri.

comment
June 20, 2024 20:02
Tülay Güneş Kılıç, Ölülerin Yankıları adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentGerlof ile Tanışın

  İsveçli yazar Johan Theorin, Öland Dörtlüsü adlı serisinin ilk kitabında gizem, gerilim ve doğaüstü unsurları bir araya getirir. Küçük oğlu Jens'in yirmi yıl önce İsveç'in Öland adasında aniden ortadan kaybolmasıyla yıkılan Julia ve gizemli bir mektupla torununun kaybolmasını tekrar araştırmaya koyulan yaşlı babası Gerlof'un etkileyici ve sürükleyici hikayesi, eleştirmenlerden övgü toplamış ve en iyi İskandinav suç romanına verilen Glass Key ödülü de dahil olmak üzere birçok edebi ödül kazanmıştır.

comment
June 20, 2024 19:59
 • commentEğlenceli Bernie

  Block’un en popüler iki tiplemesinden Matthew Scudder yaşam felsefesi ve melankolikliği ile ne kadar karanlık bir tablo çizerse, Bernie Rhodenbarr da o denli eğlencelidir. Kütüphanedeki Hırsız klasik bir İngiliz Polisiyesi atmosferinde, hard-boiled hafiyeliğe öykünen Bernie ile müthiş bir polisiye parodisi olmayı başarır.

comment
June 20, 2024 19:55
Tülay Güneş Kılıç, Viran Kule adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentGotik Bir Kapalı Oda

  Viran Kule - John Dickson Carr

  https://www.cinairoman.com/book_prints/16485

  John Dickson Carr’ın en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilen Viran Kule, ürpertici bir atmosferde geçer. Yanmış bir şatodan geriye kalan yıkık bir kulenin tepesinde duran bir adam sırtından bıçaklanarak öldürülür. Fakat cinayet ancak doğa dışı varlıklar tarafından gerçekleştirilmiş gibi görünmektedir. Çünkü adam bir tarafı nehre bakan tırmanılması imkansız bu kulede yalnızdır ve görgü tanıkları, kapıdan kimsenin girip çıkmadığına yemin ederler. Çözüm her ne kadar imkansız görünse de dahiyane bir detektif ve kilitli oda gizemleri konusunda uzman olan Dr Fell için bu iş bir çocuk oyuncağıdır.

comment
June 20, 2024 19:51
Tülay Güneş Kılıç, Betondaki Sarışın adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentHoney Money

  Hollywood teşkilatından dedektif Harry Bosch, genç bir kadının öldürüldüğü dikkat çekici bir davayı araştırırken yolu Bebekçi olarak bilinen bir seri katille kesişir ve onu öldürmek zorunda kalır. Fakat aynı şekilde cinayetler yine de devam eder. Bosch’un Bebekçi diye öldürdüğü adam aslında masum mudur, acaba gerçek katil kimdir? Bosch serisinin bu 3. macerasında sert biraz da huysuz polis dedektifimize alışıyor ve bir daha da bırakamıyoruz. Hatta öyle ki adam sonraki yıllarda bile emeklilikten dönmek zorunda kalmıştır, okuyucudan kaçış yok!

comment
June 20, 2024 19:46
Tülay Güneş Kılıç, Sırlar Şehri adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentMyrin

  İzlanda'nın soğuk ve kasvetli ortamında geçen romanda yalnız yaşayan, çocuklarıyla sorunlu ve elbette tipik bir İskandinav dedektifi olmanın gerektirdiği üzere alkolik ve depresif Erlendur'un, bir cinayetin ardındaki sırları çözmek için uğraşırken kendi geçmişin hayaletleriyle de mücadele etmesi çarpıcı bir şekilde anlatılır. Kitaptan uyarlanan film Myrin’i de izlemenizi öneririz.

comment
June 20, 2024 19:45
Tülay Güneş Kılıç, Kadınlara Göre Değil adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentKadınlara Göre

  Cordelia Gray, kimsesiz sıradan bir genç kızken başından büyük bir işe kalkışır ve dedektif olmaya karar verir, böylelikle hafiyelik erkeklerin tekelinden çıkar.

comment
June 20, 2024 19:40
Tülay Güneş Kılıç, On Küçük Zenci adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentEn iyi kapalı oda polisiyelerinden

  Eserlerinde “Kim Yaptı? / İçimizden Biriydi / Yok, Hiç Kimse / Olur mu, Herkes Yaptı!” gibi tüm formülleri işleyen Kraliçe, bu romanıyla çıtayı öylesine yükseltti ki diğer polisiye yazarlarının işini çok zorlaştırdı.

star_border
October 28, 2023 02:31
Tülay Güneş Kılıç, Ateş''in 'A'sı kitabına 7 puan verdi.
star_border
September 15, 2023 19:25
Tülay Güneş Kılıç, Parçalar kitabına 6 puan verdi.
star_border
August 14, 2021 19:02
Tülay Güneş Kılıç, Kestane Adam kitabına 8 puan verdi.
favorite_border
July 10, 2021 00:17
Tülay Güneş Kılıç, Donald E. Westlake adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
star_border
July 06, 2021 21:14
star_border
April 17, 2021 06:15
Tülay Güneş Kılıç, Davetli Listesi kitabına 3 puan verdi.
star_border
January 31, 2021 00:47
Tülay Güneş Kılıç, Yedi Eksi Bir kitabına 4 puan verdi.
comment
January 31, 2021 00:46
Tülay Güneş Kılıç, Altı Çarpı İki adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentArkası Yarın

  İskandinav polisiyelerini çok severim, Dahl’ın bir diğer serisi, Misterioso (Ölümün Sesi) ve dizi uyarlaması hakkında çok iyi yorumlar okudum. Önce şu Sam Berger’ları okuyayım dedim ama büyük hata! Sonu başı belirsiz, oradan oraya atlayan kurgu ve karakterleriyle hadi bir şekilde okunur fakat bu da ilk kitap gibi “devamı bir sonraki macerada” diye bitince sanmıyorum ki 5’li olanı okuyayım.

star_border
January 31, 2021 00:42
Tülay Güneş Kılıç, Altı Çarpı İki kitabına 4 puan verdi.
star_border
January 31, 2021 00:30
Tülay Güneş Kılıç, Teröristler kitabına 8 puan verdi.
star_border
August 01, 2020 21:37
Tülay Güneş Kılıç, Kan Bağı kitabına 9 puan verdi.
comment
April 03, 2020 17:11
 • comment

  Clayton Rawson adına araştırmalarım sırasında çok rastlayınca, tüm hikayelerini içeren bir kitabını almıştım. Fakat nedense okumaya bir türlü fırsat olmadı, şimdi senin yazınla kendini anımsattı. Sevgili Emrah, Beyaz Perdede Siyah Gölgeler yazıların çok ilginç ve eğitici, kenarda köşede kalmış ne çok hazine var, bunları ortaya çıkarmak da bizlere düşüyor. Seriye devam etmen dileğimle

comment
April 03, 2020 16:45
 • comment

  Teşekkürler Hocam. Aslında bu yazı çok daha kapsamlı ve uzun idi ama dergide çıkacağı için kırpmak zorunda kaldım. Fakat ne yazık ki ilk halini bulamadım, devamını getiririm diye düşünmüştüm zamanında. Haklısınız bahsedilmesi gereken o kadar çok karakter var ki, hatta Diva yazarlardan sonra Diva karakterler ile devam ederim diye de planlıyordum. Heyhat yoğun iş temposu, zaman darlığı daha fazla yazmamı engelledi, yani Maj Sjöwall'i bile işleyemedim. Şimdi burada, Surinam'da Corona virüsü yüzünden gece sokağa çıkma yasağı konuldu, dolasıyla işyeri de kapandı bir süre. Fırsat bu fırsat, eski yazılarımı siteye koyuyorum. Kafamı toparlarsam yeni bir şeyler yazmak isterim, bahsettiğiniz karakterlerden çok hakim olmadıklarım var, Rebecka Martinsson gibi. Okuyacak çok kitap, izlenecek çok dizi var.

star_border
October 11, 2019 01:36
comment
September 30, 2019 09:48
Tülay Güneş Kılıç, Farahnaz'ın Çiçeği adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentFarahnaz’ın Çiçeği ya da Umutsuz Ev Kadınları Bir Zonguldak 'kozi'si

  Cinairoman.com'da Eylül 2019 okuma kitabı olarak seçtiğimiz Farahnaz’ın Çiçeği, okuması keyifli bir kitap fakat bir kim-yaptı polisiyesi olmasına rağmen gizem öğesi çok düşük. Hatta öyle ki, katil bu kadar aşikar olamaz, olmamalıdır diye bir trick arayıp, en umulmadık kim ola acaba diye düşünüyorsunuz. Fakat ortada pek de başka katil namzedi bulamayınca, “Eh, ne yapalım. Yetmişli yılların sonunda, bir taşra kentindeki burjuvaların yaşamı nasıl oluyormuş?” diye devam ediyorsunuz. Ve bu kararınızdan hiç pişman olmuyorsunuz.

  Romanın her yerinden fırlayan, her çeşit kadınlar, özellikle orta sınıftan olanlar muhtemelen kadın okuyucuların çoğuna kendi anneleri ve onların arkadaşlarını, yaptıkları 'gün'leri anımsatmıştır. Büyüklerin sıkıcı konuşmalarına hiç karışmadan mutfakta ayaküstü atıştırılanın kek ve böreklerin ardından sıvışılıp kaçılan günleri. Karşı cinsten okuyucular ise, bizim Cinai erkeklerinin kibarca dile getirdikleri gibi, “böyle zulüm görmedik” diyebilirler ;)

  Farahnaz’ın Çiçeği ne kadar sıcak bir kitapsa, baş karakter Yıldız Alatan da bir o kadar itici bir tip. Aslında kitapta yer alan kadınların hemen hepsi birbirlerinden bağımsız ayrı sevimsizlikteler. Yaprak Öz, şiddetli bir pozitif ayrımcılık yaparak Farahnaz’ın Çiçeği’nde erkek karakterleri gölge figüran rollerine yakıştırmış, zavallı adamlar kötü bile olamıyorlar.

  Kitabın girizgahından bir polisiye serisinin planlandığını, torunu Berrak vasıtasıyla daha birçok Yıldız Alatan macerasının okuyucuları beklediğini çıkarmak mümkün. Bu ilk Yıldız Alatan macerası, sıkı polisiye okuyucularında olay örgüsü ve kim olduğu hemen çıkartılabilecek katiliyle biraz hayalkırıklığı yaratma tehlikesine karşın yine de kendini zevkle okutmaktadır. Serinin her yeni çıkan kitabiyla karakterlerin ve gizem unsurlarının daha derinleşeceğine inancim büyük.

star_border
September 30, 2019 09:18
star_border
June 12, 2019 06:22
Tülay Güneş Kılıç, Şüpheli Ölüm kitabına 7 puan verdi.
favorite_border
May 13, 2019 16:32
Tülay Güneş Kılıç, Kurt Wallander adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.
favorite_border
May 13, 2019 16:31
Tülay Güneş Kılıç, Henning Mankell adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
favorite_border
May 13, 2019 16:04
Tülay Güneş Kılıç, Remzi Ünal adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.
favorite_border
May 13, 2019 16:04
Tülay Güneş Kılıç, Müfettiş Van Veeteren adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.
favorite_border
May 13, 2019 16:03
Tülay Güneş Kılıç, Matthew Scudder adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.
favorite_border
May 13, 2019 16:03
Tülay Güneş Kılıç, Martin Beck adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.
favorite_border
May 13, 2019 16:02
Tülay Güneş Kılıç, Hercule Poirot adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.
favorite_border
May 13, 2019 16:01
Tülay Güneş Kılıç, Erlendur Sveinsson adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.
favorite_border
May 13, 2019 16:00
Tülay Güneş Kılıç, Harry Bosch adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.
favorite_border
May 13, 2019 15:59
Tülay Güneş Kılıç, Bernie Rhodenbarr adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.
favorite_border
May 12, 2019 22:15
Tülay Güneş Kılıç, Agatha Christie Eser Listesi (2019) adlı blog yazısını favori yazılarına ekledi.
favorite_border
May 12, 2019 22:14
Tülay Güneş Kılıç, Ölülerin Yankıları adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
favorite_border
May 12, 2019 22:14
Tülay Güneş Kılıç, Johan Theorin adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
favorite_border
May 12, 2019 22:12
Tülay Güneş Kılıç, Yrsa Sigurdardottir adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
favorite_border
May 12, 2019 19:38
Tülay Güneş Kılıç, Müzehher Hanım Polisiyeleri adlı blog yazısını favori yazılarına ekledi.
favorite_border
May 12, 2019 19:37
Tülay Güneş Kılıç, Bartitsu mu, o da nesi? adlı blog yazısını favori yazılarına ekledi.
favorite_border
May 12, 2019 19:37
Tülay Güneş Kılıç, Baskerville'li William Birader (Guglielmo da Baskerville) adlı blog yazısını favori yazılarına ekledi.
favorite_border
May 12, 2019 18:48
Tülay Güneş Kılıç, Edgar Allan Poe: Polisiye Romanın Şairi / Bekir Karaoğlu adlı blog yazısını favori yazılarına ekledi.
favorite_border
May 12, 2019 18:00
comment
April 30, 2019 20:47
Tülay Güneş Kılıç, Kurtların Saati adlı kitaba yorum yazdı.
 • commentKarambol

  Tanitimdan, evet van Veeteren'in ilk macerasi oldugu anlasiliyor ama nedense serinin yedinci kitabinin Ingilizce basligi secilmis. Isin ilginc tarafi ise 7. kitap bizde daha once Karambol adiyla basilmisti. Kitabin orijinal ismi Carambole olduguna gore birebir, gayet isabetli bir secim olmus. Ingilizceye cevirenler ise "Kurtlarin Saati" diye pek bir sairane takilmislar, bizimkiler de cok sevmisler ismi demek ki ;)

  Kitap adlarindan, butun bu karisikliklardan bagimsiz Hakan Nesser'i tavsiye ederim. Bu kitap da (tabii eger tanitim bizi yaniltmiyorsa) ilki olmasina ragmen cok guzeldir, van Veeteren'i seveceksinizdir.

favorite_border
April 30, 2019 20:27
Tülay Güneş Kılıç, Şair adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
favorite_border
April 30, 2019 20:27
Tülay Güneş Kılıç, Michael Connelly adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
favorite_border
April 30, 2019 20:25
Tülay Güneş Kılıç, Merkez Komitesinde Cinayet adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
favorite_border
April 30, 2019 20:25
Tülay Güneş Kılıç, Manuel Vázquez Montalbán adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
favorite_border
April 30, 2019 20:24
Tülay Güneş Kılıç, Kurtların Saati adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
favorite_border
April 30, 2019 20:24
Tülay Güneş Kılıç, Polisiye Romanlar Okuyan Hırsız adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
favorite_border
April 30, 2019 20:24
Tülay Güneş Kılıç, Lawrence Block adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
star_border
April 29, 2019 15:52
comment
March 31, 2019 02:53
Tülay Güneş Kılıç, Gencoy Sümer Röportajı adlı blog yazısına yorum yazdı.
 • commentCOZY / COSY

  Polisiye terimleri Türkçe'ye çevirmek güç bir iş, aynı tınıyı yakalayamıyorsunuz. Mesela zamanında eskiler crime fiction için topyekün polisiye deyip kestirip atmışlar, halbuki yalnızca police procedural için kullanılsa ne güzel olurmuş. Şimdilerde suç/gizem/dedektif kurgusu diye ayrıştırmaya çabalıyoruz ama polisiye dilimize yerleşmiş bir kere. Hard-boiled için sert, cozy mystery için rahat polisiye terimlerini kullanmalıyız mı? Sonrasında alibi için tekrar kafa patlatıp, "şahit mi, yok olmaz!"larla tıkanınca da red herrings'e kırmızı sazanı yapıştırıp geçmeli miyiz?
  Cozy kelimesi rahat, sıcak, sevimli, hatta çaydanlık kılıfı gibi birçok değişik sözlük anlamına sahipken, suç kurgusunun bir alt türü olarak daha çok atmosferi simgeler. Bu atmosferde, Gencoy Bey'in de belirttiği üzere şiddet veya cinsellik yer almaz, cinayetler birileri öldürülüyormuş gibi değil de adeta bir oyunmuşcasına sunulur. Katilin kim olduğunu bilmeniz gereken, dedektifden önce bulduğunuzda da kendinizi zeki hissettiren bulmacalardır 'cozy msytery'ler. Sevenlerinin bir köşeye çekilip keyifle okuduğu bu klasikler içim, şöminebaşı/kır köşkü/sıcak/rahat/... gibi bilumum terimler denilebilir ancak tek olarak kullanıldıklarında hepsinin verdiği anlamı kapsamaz ne yazık ki, hatta kulak tırmalar. Bu yüzdendir ki illa en uygun karşılığı bulmak zorunda mıyız diye düşünüyorum; absürt, illegal veya perspektif gibi dilimize giren kelimeler benzeri biz de cozy, hadi olmadı kozi diyemez miyiz?

comment
September 01, 2018 12:59
 • commentNoir is New Black

  Muthis bir yazi Serdar, ellerine, kalemine saglik. Karanlik koseleri mesken tutmana ragmen yazdiklarin cok keyifli, ustelik bilmedigim bircok sey ogrendim, sasirdim. Mesela, Paramaribo'da II. Dunya Savasi sularinda ucak kazasi oldugunu bilirdim de, hayatini kaybedenlerden birinin Lassie'nin yaraticisi oldugunu asla! Lassie demisken, Eric Knight'in bize surekli bir seyler anlatmaya calistigi Lassie'nin o naif dunyasinin yaninda rulet ve gansgterlerle dolu apayri bir yeri ayni ustalikla kurgulamasina hayran oldum. Ayni sekilde Ahmet Halit Kitabevi'ne de. Kimbilir kesfedilmeyi bekleyen daha nice hazineler vardir kutuphanelerde, sahaflarda.

comment
August 20, 2018 14:02
Tülay Güneş Kılıç, Hoşgeldiniz adlı forum başlığına cevap yazdı.
 • comment

  Hepimiz hoşgeldik ve hoşbulduk :)

star_border
July 09, 2018 21:43
Tülay Güneş Kılıç, Örümcek Ağı kitabına 6 puan verdi.
star_border
May 25, 2018 08:29
comment
May 25, 2018 07:59
Tülay Güneş Kılıç, Maigret filmlerini nerede bulabilirim? adlı forum başlığına cevap yazdı.
 • comment

  Tamam, o zaman :)

favorite_border
May 15, 2018 19:01
Tülay Güneş Kılıç, Isaac Asimov adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
favorite_border
May 15, 2018 19:01
Tülay Güneş Kılıç, Şafağın Robotları adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
favorite_border
May 15, 2018 19:01
Tülay Güneş Kılıç, Dünyalıların Gelişi adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
favorite_border
May 15, 2018 18:59
Tülay Güneş Kılıç, Sırlar Şehri adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
star_border
May 15, 2018 18:59
Tülay Güneş Kılıç, Sırlar Şehri kitabına 9 puan verdi.
favorite_border
May 15, 2018 18:59
Tülay Güneş Kılıç, Arnaldur Indridason adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
favorite_border
May 15, 2018 18:58
Tülay Güneş Kılıç, İçimizden Biri adlı kitabı favori kitaplarına ekledi.
favorite_border
May 15, 2018 18:58
Tülay Güneş Kılıç, Agatha Christie adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
favorite_border
April 28, 2018 11:05
T.G. Kilic, John Dickson Carr adlı yazarı favori yazarlarına ekledi.
favorite_border
April 28, 2018 11:02
T.G. Kilic, Miss Marple adlı karakteri favori karakterlerine ekledi.