menu

Sırlar Şehri ( 7.6/10)
Orjinal Adı:
Mýrin (2000)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Erlendur Sveinsson Serisi #3

Yalnız yaşayan bir adam Reykjavik'teki dairesinde ölü bulunur ve polisin elinde kesin olan hiçbir ipucu yoktur. Bir ailesi ve biri sürekli ufak tefek suçlar işleyen akıl hastası diğeri de 25 yıl önce hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolan iki arkadaşından başka kimsesi yoktur. Araştırma ekibinin başında Erlendur ve ortağı Sigurdur Oli bulunmaktadır. Onların karmaşık kişilikleri ve profesyonel ilişkileri içerisinde büyüleyici bilimsel ve adli tıp araştırmalarının içine sürükleneceğiz. Sahip oldukları ipuçları katilin bıraktığı şifreli bir not ve küçük bir kızın mezar fotoğrafından ibaret. Ölen adamın geçmişini araştıran detektifler 40 yıl önce dehşet verici bir suç işlediğini ama asla hüküm giymediğini ortaya çıkartırlar. Geçmişi geri mi gelmişti? Şimdi, yıllar sonra, Erlendur çözülmemiş davaları yeniden açmak zorundaydı ve Reykjavik şehrinin kendisine ait birkaç kötü sırrı olduğunu bulur, aslında saklaması gereken sırlar.
(Tanıtım Yazısı'ndan)Yorumlar


Roman iyi-Dili kötü
February 19, 2006 01:24

Yazık diyorum. Kurgu ve karakterler açısından çok güzel bir roman, çevirmen sayesinde berbat edildi. Normalde 9 puan hakeden roman böylece 6,5'tan 7 alabiliyor.
Hikaye güzel. Holberg adında bir adam ölü bulunuyor. Yanında bir notta "Ben O yum" diye yazıyor. Araştırma sırasında Holberg'in geçmişi araştırılırken dram üstüne dram yaşandığı ortaya çıkıyor. İnsan bu romanı okurken katil kim diye merak etmiyor. Merak edilen husus cinayetin sebebidir. Umarım bir sonraki İndridason'u başkası çevirir.


April 30, 2021 11:02

yeni bir çeviriyle tekrar yayınlanması gereken güzel bir polisiye.


Yorum yaz
mode_edit