menu

Kanlı Miras
Orjinal Adı:
The Scold's Bridle (1994)
Yazar:
Yayınevi:
Can
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

İyi bir aileden gelen Mathilda Gillespie, evindeki banyonun su dolu küvetinde ölü olarak bulunur. Başına, Ortaçağda işkence aleti olarak kullanılan bir gem geçirilmiştir. Olayın intihar olduğu düşünülürse de, kızını ve torununu cezalandınnak için kendisinin de kullandığı bu gemin çiçeklerle süslü olması, üstelik vasiyetinde bütün mirasını doktoru Sarah Blakeney' e bırakması, olaya başka boyutlar kazandırır. Kuşkulular listesine doktorun ressam kocası ile Mathilda'nın sonradan ortaya çıkan kocası da eklenir. Soruşturma ilerledikçe Mathilda'nın geçmişindeki karanlık ilişkiler de su yüzüne çıkar. Mathilda bu ilişkiler sonucu akli dengesini yitirip mirasını doktoruna mı bırakmıştır, yoksa katil, ilgiyi bu tartışmalı vasiyetnameye yöneltip asıl amacını gizlemeye mi çalışmaktadır? Kanlı Miras'ın yazarı Minette Walters, İngiltere'nin yeni polisiye kraliçesi. Romanları tam otuz iki dile çevrildi, Hollywood'a vermek istemediği için BBC tarafından fılme çekildi. İnsan ruhunun karanlık kuytulanna inmekte çok usta bir yazar olan Minette Walters'ın kahramanlannın çoğu gerçek hayattan alınma gibi inandıncı. En acımasız cinayetleri en sıradan insanlann işlediği bu romanlarda yazar, psikolojik gerilim romanlannın temel öğeleriyle geleneksel polisiye romanların özelliklerini birleştiriyor. Minetle Walters'ın bütün kitaplan, `en çok satan kitaplar' listelerinin başında yer alıyor. Zekice kurgulanmış, edebiyat tadındaki gerilim romanlanyla `Agatha Christie'nin tahtına geçen yazar' olarak nitelenen Minette Walters'ın daha önce Heykeltıraş ve Buz Odasındaki Ölü adlı iki romanını yayınlamıştık.


Yorumlar


The Scold's Bridle
September 01, 2007 06:32

Minette Walters'ın öyle bir tarzı var ki; hikaye hızlı akmasa bile insan merakla okuyor. Bir polisiye hem sakin hem de nasıl böyle sürükleyici olur, hayret doğrusu. Usta bir kalem olduğunu söylemek gerek. Kurgu ve çözüm bakımından çok ilginç veya değişik değilse de; Amerikan ve Fransız polisiyelerinden fenalık geçirenler için ferahlatıcı bir çağdaş İngiliz taşra atmosferi. Gerçi kitabın ortalarına doğru yaşanan kimi olaylar ve anlatılanlar kimi okuyucular için rahatsızlık verici olabilir. Ama günümüz suç dünyasında rahatsızlık verici pek çok şey var, değil mi?
Yılın en iyi polisiyesi ödülünü almış. Ben bu kadar iddialı konuşmayacağım ama yine de güzel. Okuyun.


November 22, 2019 16:12

harika bir polisiye. esmahan akyol'un kelepir ev romanında minette walters'dan bahsedilince merak ettim ve okudum. ne kadar doğru bilmiyorum ama agatha cristie romanlarının türkçeye çevrilirken kesilip budandığı söylenir, böylece geriye karmakarışık bir muamma kalır. kanlı miras bana edebi yönleri olan bir agatha cristie romanı gibi geldi. usul usul ilerlerken merak duygusu asla kaybolmuyor. bütün karakterler kanaviçe gibi işlenmiş. kurgu o kadar karmaşık ki yer yer anlamakta zorlandığım da oldu ama her şey yeri geldikçe aydınlandı. çok beğendim.


Yorum yaz
mode_edit