menu

Da Vinci Şifresi ( 6.2/10)
Orjinal Adı:
The Da Vinci Code (2003)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris'te iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvre'un yaşlı müdürünün ölü bulundugu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransiz kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci'nin tablosuna götürdügünü keşfederler. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir. Langdon bu garip bağlantıyı açığa çikarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastiri Derneği'nin bir üyesidir. Langdon, aydınlatmaya çalıştıklari bu tehlikeli sırrın yüz yıllardir tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory'nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktir. (Tanıtım Yazısı)
Diğer Baskıları

Nopic


Yorumlar


Muhteşem
November 15, 2005 14:04

Tam anlamıyla muhteşem bir kitap. Tavsiye gerek yok çünkü zaten bestseller olmuş. Kurgu, bilmeceler, sanırım bir kült kitabı sayılabilir.


2.muhteşemde benden:)
January 05, 2006 19:35

Sanırım bu türün,ilk onunu say deseler,ilk sıraya yerleştirebileceğim bir kitap.Benim gibi öğrenmeye,bulmaca çözmeye meraklı biri içinse paha biçilmez.Soluksuz okudum.Ardından da pi sayısı,Da vinci,kutsal kase,tapınak şövalyeleri,vs konularla ilgili bir sürü kitaplar alıp okudum.
Okuyun,okuyun,okuyun.


off çok sıkıcı
March 16, 2006 14:23

evet bence bu kitap tam da "junk kitap" denebilecek türden.. her bölüm sonunda bir sözümona heyecan, macera takıntısı. hop kaçtılar, eyvah yakalandılar... sevmedim, ne diye çok sattığını da kolay diliyle ve edebiyat yoksunu niteliğiyle açıklamak mümkün..


Fazla Amerikan, ama bilgilendirici niteliği var
May 17, 2006 17:07

Amerikan tarzı bir macera olduğunu kabul etmek gerekir. Konunun işleyişi, kendini aklama çabasında olayı araştıran jön prömiye, hem güzel hem zeki hem bilgili hem de fransız olan damme prömiye, yardımcı imajı çizen kötü adam, araba kovalamacaları, hazine avı şeklinde şifrelerle ilerlemeler... Herşey bir "bir bestseller'da olması gereken maddeler checklisti"nden bakılarak yazılmış gibi sanki. Bu açıdan bakılırsa klişelerle dolu bir kitap.
Ancak kitabın sağlam bir araştırma üzerine oturtulmuş bir konusu var. Dolayısıyla bilgilendirici olduğunu da kabul etmek lazım. Konu bakımından "Aaaa, gerçekten mii?", ya da "Aaaa ne kadar ilginç.." demediğiniz bir bölüm olmuyor. Bu açıdan bakıldığında netice olarak "okunmalı" diyorum.


abartılmaya güzel bir örnek
May 23, 2006 10:51

Piyasada bunun gibi yüzlerce kitap var o yüzden neden bu kadar popüler oldu hala anlayabilmiş değilim.Bestseller olsun diye türün tüm klişeleri kullanılmış tam popüler kültür meraklısı amerikalılara göre yazılmış bir kitap.Da Vinci her zaman satar yargısıyla adını da ona göre yerleştirmişler.Aynı konuları ele alan ciddi araştırma kitapları var,onların okunması olaya belli bir ciddiyetle yaklaşanlar için daha doğru bir tercih bence.


Muhteşem bir kitap.
June 11, 2006 19:05

Fazla söze hiç ama hiç hacet yok gerçekten. Kitabın şimdiye kadar yaptığı baskı, dünyada ve ülkemizde hala liste başı olması herşeyi çok güzel anlatıyor. 24 saate bir ömür sığdırmış Dan Amcam. Çarpıcı sürükleyici ve müthiş. Fakat birkaç yerde işin içine daha çok heyecan katmak için çok zorlamış yazar. Okuyunca bu kadar da olmaz dedirtiyor. Bir de tercüme eksiklikleri var sanki. (1 milyon dolarlık soru yerine 500 milyarlık soru daha iyi olurdu mesela)


manşet kitap
June 18, 2006 16:07

Daha önceden de denildiği gibi fazla Amerikan,sırf manşet olsun diye yazılmış bir kitap.Ama heyecan sürekli dorukta,çabuk okunuyor.Opus Dei,Paganizm gibi konulardaki öğretici yanını da unutmamak gerekir.


Çok güzel
August 11, 2006 12:47

Sürükleyici ve çok güzel bir kitap. Kriptoloji bilimiyle bu kitapta tanıştım.


jesse_blue
June 21, 2008 07:47

çok fazla söz sarf etmeye gerek yok.
gerçekten çok iyi bir roman
gerilim,macera,entrika çok iyi işlenmiş.
alın ve okuyun der,m.RAHATLIKLA


Yorum yaz
mode_edit