menu

Son Vaka
Orjinal Adı:
-
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
-
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Bu kitaba ismini veren Son Vaka macerası en ilginç Holmes öykülerinden biri olarak değerlendirilmiştir. Holmes bu macerada yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle tarafından 'daha ciddi' eserler vermek adına öldürülür.

Sherlock Holmes'un ölümüne tanıklık eden tek kişi ise onun sadık dostu Watson'dur... Dedektiflik hayatı boyunca Holmes'u alt eden çok az kişi vardır. Bunlardan biri Bohemya'da Skandal kitabından tanıdığınız Irene Adler'dir. Diğeri de bu kitapta tanışacağınız ölümcül düşman Moriarty'dir...

Bakalım Sherlock Holmes'un intikamı alınacak mı? Peki Watson, Holmes'un sırlarıyla birlikte gömülmesine izin verecek mi? ..

(Arka Kapak)Yorumlar


Mycroft, Moriarty ve son vaka..
February 19, 2006 23:51

Gümüş Alev
Wessex kupasının favorisi olan yarış atı Gümüş Alev ortadan kaybolmuş, antrenörü John Straker da öldürülmüştür. Bütün gazetelerin ilgi gösterdiği bu olaya Holmes da katılır. Atın sahibi Albay Ross, emekli jokey ve antrenör John Straker dışında ahırlarda üç genç çalıştırmaktadır. Olay gecesi bu gençlerden Ned Hunter ahırda nöbet beklemektedir. Ona yemek götüren hizmetçi Edith Baxter, Fitzroy Simpson ile karşılaşır. Bu adam tüyo almak için gelen biridir, ve ısrarı üzerine Ned Hunter tarafından kovularak uzaklaştırılır. Olayı duyan antrenör, o gece rahat edemez. Gece 1'de eşi onun ahırları kontrol etmek üzere giyindiğini görür. Sabah olduğunda antrenör halen gelmemiştir. Nöbetçi Ned Hunter uyuşuk bir halde bulunur, at ise kayıplara karışmıştır.
Antrenörün cesedi arazide darp izleri ile bulunur, elinde de Fitzroy Simpson'ın kravatı vardır. Bunun üzerine Simpson tutuklanır ancak at bulunamaz.

Antrenör aslında yarışta Gümüş Alev'e karşı büyük miktarda para yatırmıştı. Gümüş Alev'in yarışı kazanmaması için ayağından yaralamak üzere onu araziye kendisi götürmüştü. Kravatı yerde bulup, atın ayağını sarmak için almıştı. İşini yapabilmek için kibriti çakmasıyla, at çılgına dönüp Straker'ı öldürmüştü. Ardından arazide başıboş kalan at, rakip ahırın sahipleri tarafından teadüfen görülüp, boyanmak suretiyle gizlenmişti.

s.33
Albay Ross: Dikkatimi çekmek istediğiniz başka noktalar da var mı?
Holmes: Akşamki köpekli ilgili o tuhaf olay.
Albay Ross: Köpek geceleyin hiçbir şey yapmadı.
Holmes: İşte tuhaf olan da bu.

Mukavva Kutu
Bayan Susan Cushing'e, bir mukavva kutu içerisinde kaya tuzuna konmuş iki insan kulağı gönderilmişti. Lestrade Holmes'tan yardım ister.

Polislerin sorularından bıkan Susan Cushing'in ağzından laf almayı başaran Holmes, kadının iki kız kardeşi olduğunu öğrenir: Sarah ve Mary. Sarah, Mary'nin eşi Jim Browner'dan hoşlanmaktadır. Jim onun bu sevgisine cevap vermeyince bu sevgi nefrete dönüşür. Yavaş yavaş kardeşi Mary'yi Jim'e karşı zehirlemeye başlar. Kötüye giden ilişki, Jim'in içkiye başlamasıyla iyice kötüleşir. Mary Alec isimli bir denizci ile ilişkiye girer. Jim onları takip eder, ve romantik bir kayık gezintisi esnasında basarak ikisini de öldürür. Kulaklar Alec ile Mary'ye aittir. Jim, onları Sarah'a göndermiş, tesadüf eseri koli hiçbir şeyden haberi olmayan üçüncü kardeşe ulaşmıştır.

s.70 Evren tesadüflerle mi yönetiliyor?

Sarı Surat
Grant Munro, karısıyla mutlu bir yaşam süren bir tüccardır. Yakın zamana dek hiçbir sorun yaşamadığı karısı, bir süredir garip davranmaya başladığı için Holmes'a akıl danışmak için başvurur. Karısı Effie, Amerika'dan İngiltere'ye göçmüş bir kadındır. Amerika'da bir evlilk yaşamış, ancak hem kocası, hem de tek çocuğunu sarı humma salgınında kaybetmiş. Effie bütün varlığını Bay Munro'ya aktarmıştır. Yakın zamanda karısı 200 sterlin gibi yüksek bir meblağ istemiş, ancak sebebini açıklamamıştır.

Munro, karşı eve birilerinin taşındığını farkeder. Karısının bu eve gidip gelmeye başladığını keşfedince çılgına döner.

Holmes ve Watson, müşterileri ile beraber bu eve baskın yaparlar. Holmes bir şantajdan şüphelenmektedir, ancak gerçek çok farklıdır: Effie'nin Amerika'daki çocuğu aslında ölmemiştir, hastalığı yenmeyi başarmıştır. Effie kızının hasretine dayanamadığı için bakıcısına çocuğu İngiltere'ye getirme talimatını verir. Çocuk, Effie'nin ilk eşi gibi siyahidir. Grant Munro, "Çok iyi bir adam değilim Effie, ama sanırım senin sandığından daha iyi biriyim." diyerek çocuğu kabullenir.

Genel- Başarısız bir vaka.
Genel- Suç içermeyen bir vaka.
s.73 Holmes'un atletik yapısı
s.73 "Nadiren afyon kullanması dışında hiçbir kötü alışkanlığı yoktu." - Dr. Watson
s.73 Holmes, Varoluşun monotonluğunu protesto için afyon kullanmaktadır.
s.74 Holmes'un yürüyüş yapmak gibi uğraşları anlamsız bulduğu ifade ediliyor.
s.96 "Watson; eğer yeteneklerime fazlaca güvendiğimi, ya da bir vakaya hak ettiği zahmeti göstermediğimi hissedersen, lütfen kulağıma Norbury diye fısılda, sana minnettar kalırım."

Borsa Memuru
İşsiz kalmış bir memur olan Hall Pycroft, Mawson adlı bir firmanın iş ilanına başvurur ve kabul edilir. İşe ilk gidişinden hemen önce, Arthur Pinner adlı bir mali müşavir tarafından çok daha iyi bir teklif alır. Mawson firmasına gelemeyeceğine dair bir bildirim yapmaması koşuluyla, bu işi kabul eder, ve boş bir ofiste tek başına çalışmaya başlar.

Arthur Pinner, aslında ünlü soyguncu Beddington'ın kardeşidir. Beddington Mawson firmasını soymak için, kendini Pycroft gibi tanıtarak işe girer. Kardeşi ise iki farklı kılıkta, Pycroft'u başka bir firmada çalışıyormuş gibi oyalamakla meşguldür. Beddington'ın yakalandığını öğrenen kardeşi, intihar girişiminde bulunur, ama Holmes ve Watson tarafından kurtarılır.

Gloria Scott
Üniversite öğrencisi Holmes, arkadaşı Victor Trevor'ın daveti ile evlerine gider. Trevor'ın babası duldur. Holmes'ün kısa tatili esnasında Hudson adlı bir denizci, Bay Trevor'ı ziyaret eder. Çok eskiden tanıdığı bu denizciyi Bay Trevor evinde ağırlamaya başlar. Holmes, Londra'ya döndükten birkaç ay sonra arkadaşından aldığı acil bir çağrı üzerine geri dönmek zorunda kalır.

Zamanla Hudson eve kalıcı olarak yerleşmiş, her istediğini yaptırmaya başlamıştır. Bay Trevor'ın ses çıkarmadığı denizci ile Victor kavga eder. Bunun üzerine Hudson, Beddoes adlı başka birinin evine gittiğini belirterek gider. Bir süre sonra Beddoes'tan gelen bir telgrafı okuyan Bay Trevor, geçirdiği şok sonucu hayatını kaybeder.

Bay Trevor, yıllar öncesinde yaptığı bir yolsuzluktan ötürü mahkum olmuş, Avustralya'ya sürülmek üzere Gloria Scott adlı bir gemiye bindirilmiştir. Gemide Jack Pendergast adlı başka bir mahkum isyan düzenler. Böylelikle Trevor da kurtulur, ancak isyanın çok kanlı olması dolayısıyla vicdan azabı çekmektedir. Hudson o isyan sayesinde kaçmayı başaran Trevor ve Beddoes'u bulmuş, şantaj yoluyla istediğini yaptırmaktadır. Beddoes'tan gelen telgraf, Hudson'ın polise gittiğini bildiren şifreli bir telgraftır.

Genel- Eski bir olayı Watson'a anlatmaktadır.

Musgrave Geleneği

Reginald Musgrave, okuldan arkadaşı Holmes'a danışır. Babasının iki yıl önce öldürülmesinden sonra Hurlstone malikanesini yönetmeye başlayan genç Musgrave, işten çıkardığı kahyasının ardından, hizmetçileri Rachel'in de tuhaf bir şekilde ortadan kaybolması ile, Holmes'a başvurmaya karar verir.
Kahya Richard Brunton, Rachel ile nişanlandıktan sonra onu terkedip, çapkınlığına devam etmiştir. Bunun üzerine Rachel, ağır bir beyin hummasına yakalanmıştır. Musgrave, kahyasını geceleyin kütüphanede, Musgrave geleneği'ni okurken bulur, ve bu saygısızlığı dolayısıyla işten atar. Kahya, bir hafta daha kalmak ve kendisi ayrılmış gibi gösterilmesi için yalvarır, ve bunu kabul ettirir.
Ardından birden ortadan kaybolur. Üç gün sonra da Rachel ortadan kaybolur.

Musgrave geleneği, absürd bir soru-cevap metnidir, ve ailenin atalarından aktarılarak bugüne dek gelmiştir. Holmes metnin bir yeri tariflediğini keşfeder. Brunton Musgrave ailesinin sakladığı İngiltere krallık tacını bulmuştur. Ancak bu hazineyi gizleyen taş bir kapağı kaldırmaya gücü yetmeyince kendisine hala aşık olan Rachel'i suç ortağı yapar. Ancak Rachel taş kapağı kahyanın üstüne kapatarak onu öldürür. Holmes taçla birlikte kahyanın cesedini de bulur.

Genel- Eski bir olayı Watson'a anlatmaktadır.
s.153 Holmes, evin içinde atış talimi yapmaktadır.
s.153 Holmes, bohem dağınıklığının doruklarındadır.

Reigate Eşrafı
Sherlock Holmes, Dr. Watson'ın ısrarları üzerine taşrada bir tatile razı olur. Watson'ın eski dostlarından Albay Hayter'in evinde kalacaklardır. Holmes'ün gelişi, bölgedeki bir hırsızlık ve cinayet olayı için Müfettiş Forrester'a kendisine danışması fırsatını verir. Yörede önce Bay Acton'ın, ardından Bay Cunningham'ın evine giren hırsızlar, bu ikinci evde arabacı William'ı öldürüp kaçmışlardır.

Aslında ilk soygun girişimi Bay Cunningham ile oğlu tarafından yapılmıştır. Bay Acton ile aralarında bir toprak paylaşımı davası vardır, ve dava için önemli bazı belgeleri ele geçirmek istemişlerdir. Arabacıları William onların bu sırrını öğrenmiş, şantajla para koparmak istemiştir. Cunningham'lar arabacılarını öldürdükten sonra, suçu yine hayali hırsız çetesine atmak için evlerine soygun düzenlendiğini iddia etmişlerdir.

Çarpık Vücutlu Adam
Albay Barclay, karısı Nancy ile mutlu bir aile hayatı sürmektedir. Eşi, bir akşam komşuları Bayan Morrison ile beraber katıldıkları toplantıdan çok sinirli bir şekilde döner. Adeti olmadığı şekilde, evin bahçeye bakan camlı bir odasına gidip çay ister. Bu arada Albay da odaya girer. Kadının çığlığı ile hizmetçiler yardıma koşar, ancak kapı kilitlidir. Bahçeden dolaşıp odaya girdiklerinde, albay'ı başına aldığı bir darbe ile ölmüş bulurlar. Nancy ise bilinçsiz bir şekilde bulunur.

Albay Barclay'in bekarlık döneminde Nancy için bir rakibi vardır: Henry Wood. Kıskanç Barclay, Wood'un düşmanın elin düşmesini sağlayacak bir tezgah hazırlar. Uzun yıllar esir hayatı yaşayan, öldü sanılan talihsiz Wood, o akşam Nancy ile karşılaşır ve kısaca konuşurlar. Daha sonra bahçeden Nancy'nin kocası ile tartıştığını gören Wood müdahele eder. Onu birden karşısında gören Albay düşer ve şömineye kafasını çarparak ölür.

Genel- Suç içermeyen bir vaka.

Yatılı Hasta

Dr. Percy Trevelyan, Blessington adlı bir yatırımcının teklifini kabul ederek, onun açtığı kredi ile iyi bir yerde muayenehane açmış, başarılı bir hekimdir. Karşılık olarak Blessington'a gelirinden bir yüzde vermektedir. Bir gün Rus olduğunu düşündüğü bir baba oğul, tedavi için başvururlar. İlaç almak için laboratuvara gidip döndüğünde her ikisinin de ortadan kaybolduğunu hayretle görür. Bu garip olaydan bir süre sonra yürüyüşten dönen Blessington odasına girildiğini ayrımsar, ve olağanüstü bir tepki gösterir. Percy'yi Holmes'a gönderen de odur. Holmes, Watson ve Percy beraberce Blessington'la görüşmeye giderler.

Blessington, hanesine tacavüz edenlerin kimliğini bildiği halde hiçbirşey açıklamaz. Holmes bu durumda yardımcı olamayacağını belirterek Baker caddesine döner. Blessington o gece odasında asılmış olarak bulunur. Aslında bir cinayete kurban gitmiştir. Katilleri ise, yıllar evvel beraber banka soydukları, ardından ihanet ettiği suç ortaklarıdır.

Yunanlı Tercüman

Holmes, Watson ile beraber, abisi Mycroft'u ziyaret eder. Mycroft Holmes'a Yunanlı Bay Melas'ı tanıştırır. Bay Melas iki gün önce Bay Latimer adında biri tarafından, bir tercüme işi için evinden alınır. Bindiği fayton söylediklerinden başka bir yere gitmektedir, ve camları da dışarısı gözükmeyecek şekilde kapatılmıştır. Gittikleri evde Melas'tan, esir tutulan bir yunanlı ile görüşülmesi için tercümanlık istenir. Esire birtakım kağıtları imzalamak için baskı kurulmaktadır. Bu arada içeri Sophie isimli bir bayan girer, esiri tanır, "Aman Tanrım, Bu Paul!" diye hayret nidası atar. Görüşme bu olayla sona erer, Melas evine bırakılır.
Mycroft ilk iş olarak gazetelere bir ilan vermiştir.
Herald Latimer, Yunanistan'ın zengin bir ailesinden gelen Sophie'yi kendisi ile kaçmaya ikna etmiştir. Olayı duyan abisi Paul İngiltere'ye gelerek Sophie'nin izini arar. Herald Latimer ve pis işlere bulaşmış ahbabı Wilson Kemp'in eline düşer. Paul'e zorbalıkla mal devri yapması için kağıt imzalatmaya çalışan caniler, Sophie'nin abisinin esaretini görmesi sonucu gelişen olaylarda Avrupa'ya kaçmak zorunda kalırlar. Daha sonra Holmes, ikilinin Sophie tarafından öldürüldüğünü gazeteden öğrenecektir.

Genel- Başarısız sayılabilecek bir vaka
s.260 Mycroft'un ilk bahsi
s.260 Alçakgönüllülük üzerine
s.260 Diyojen Kulübünün ilk bahsi
s.261 "Eğer dedektiflik sanatı bir koltukta oturup akıl yürütmekten ibaret olsaydı, kardeşim gelmiş geçmiş en büyük dedektif olurdu."
s.261 Holmes nasıl para kazanır?
s.262 Diyojen Kulübünün varlık sebebi
s.276 Mycroft, Sherlock'ün evinde

Deniz Antlaşması
Watson'ın okul arkadaşı Percy Phelps, onun aracılığı ile Holmes'tan yardım ister. Phelps, amcası Lord Holdhurst sayesinde dışişleri bakanlığında önemli bir görev almıştır. Bir gün, çok gizli bir deniz antlaşmasını kopya etmesi istenir. Gece kalıp antlaşmayı kopya edecek, her ikisini de amcasına geri teslim edecektir.

Akşam mesaisinde, istediği kahve halen gelmeyince aşağı kata iner, ve görevlinin uyuyor olduğunu görür. Tam o sırada zil çalınır. Bu, çalıştığı odaya bağlı olan zildir. Telaşla yukarı çıkıp baktığında, antlaşmanın aslının kayıp olduğunu görür. Tam o sıralarda binadan belirgin bir aceleyle çıkan hizmetçi kadın baş şüpheli konumundadır.

Antlaşmayı, Phelps'in o akşam şehirde olan kayınbiraderi çalmış ve odasına saklamıştır. Ancak anlaşmanın kaybolması ile ağır bir beyin hummasına yakalanan Phelps'e, onun odası ayrılır. Böylece kayınbiraderi Joseph, antlaşmayı gizlediği yere ulaşmak için, bir hırsız gibi camdan girmeye çalışacaktır. Başarısız olan ilk denemesi, Holmes'ün zihnini açar. Böylece ikinci bir denemede bulunması için tuzak kurulur..

Son Vaka

Sherlock Holmes'ün Son Vaka'sı, en sıradışı maceralardan biri. O ana dek, varoluşun monotonluğuna katlanmak için ilginç bilmecelerle uğraşmaktan gayrı bir derdi yokmuş gibi gözüken Holmes, hemen tüm Londra suçlarının ardında tek bir dehanın olduğunu keşfedince, tüm varlığını onu yakalamaya adar. Bu aslında Holmes'dan beklenmeyecek ölçüde idealist bir davranış biçimi.

Holmes, Profesör Moriarty'ye büyük bir tuzak kurmuştur. Tuzak işleyinceye kadar, birkaç günlüğüne şehri terkederek kendini güvene alması gerekecektir. Watson'a başvurur. Ona, Moriarty'yi defalarca nasıl yokladığını, Moriarty'nin evine gelip nasıl tehdit ettiğini anlatır.

Watson'la beraber, başarılı bir operasyon ile ülkeyi terkederler. Operasyonda Mycroft da görev alır. Birkaç gün sonra operasyonun sonucunu öğrenirler: Çete ele geçirilmiş, ancak Moriarty kaçmayı başarmıştır.
Nihayet kovalamaca İsviçre'de sona erer. Reichenbach şelalelerinde son kavga yapılır. Cesetler bulunamaz, ama bulunamamsı da normal gözükmektedir.

s.331 Profesör Moriarty'nin ilk bahsi
s.336 Profesör Moriarty arz-ı endam ediyor.
s.343 Trenle başarılı kaçış
s.344 Arabacı Mycroft
s.350 "Son görüşüm olacakmış meğer"


Yorum yaz
mode_edit