menu

Türk Sokağındaki Ev ( 8.4/10)
Orjinal Adı:
The House on Turk Street (1924)
Yazar:
Yayınevi:
Can
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

'Türk Sokağındaki Ev'deki yedi öykü Dashiel Hammett'ı (1894-1961) çağdaş dedektif romanının babası olmaktan da öte,20. yüzyıl Amerikan yazınında büyük etkiler bırakan, çağının Amerika'sının bir kesiminin özenli bir tanığı olan büyük bir yazar olarak çıkarıyor önümüze. Hammett'in Can Yayınları'ndan çıkan 'Sırça Anahtar'ı, içki yasağının getirdiği yozlaşmayla birlikte adi suçluların örgütlenip mafyalaştıkları 1920'ler ABD'sini betimleyen önemli bir yapıttı. Efsanevi polisiye dergisi 'Kara Maske'de yetmiş yıl önce yayımlanan bu öyküler, aynı dönemi Hammett'in unutulmaz kahramanlarından birinin -Kontinental Dedektif Acentasının orta yaşlı, tombul, adsız bir çalışanının- görmüş geçirmiş, ödünsüz ve acımasız gözlerinden sunuyor. Özyaşam deneyiminin süzgecinden geçen bu bakış, Hammett'ı, çağdaşları Hemingway ve Fitzgerald'ın varlıklı ve bunalımlı kesimlerini anlattıkları iki savaş arası Amerika'sının öteki yüzünün -kabadayıların, hırsızların, katillerin, dolandırıcıların, hayat kadınlarının- değerli bir tanığı yapıyor. (Arka Kapak)


Yorumlar


Hard Boild'u Tanımak İsteyen Okusun
March 22, 2006 01:18

Kitapta yer alan öyküler 1920'li yıllara ait öykülerdir. Hard Boiled ekolünün yaratıcısı olan Dashiell Hammett bu öykülerle kendi için tipik olan kurgular yaratmaktadır. Öykülerin kahramanı, şişman bir özel dedektiftir, ancak ismi hiç bir öyküde geçmiyor. Dedektif genellikle soğukkanlı ve olayların üzerine gitmeye çalışır. Okuyucu klişelerden hoşlanmıyorsa bu kitaptan uzak kalması düşünebilirse de, bu şekilde düşünmemesi gerek. Zira bugün klişe olarak değerlendirdiğimiz unsurların temeli o dönemde atıldı ve o zaman klişe sayılmıyordu.

En hoşuma giden öykü "Türk Sokağındaki Ev" idi. Kesinlikle düşünmediğim bir şekilde gelişen olaylar, "bu kadar az sayfaya nasıl böyle bir öyküyüsıkıştırdı" diye düşündürttüyor. Bu öykü aynı zamanda Samuel Jackson'ın da oynadığı bir filme konu olmuştur. Film iyi olsa da öyküyü daha çok beğendim.

Öyküler genellikle 40 sayfa kadar ve kesinlikle sürükleyicidir. Öneririm!


Yorum yaz
mode_edit