menu

Kızıl Dul ( 8.8/10)
Orjinal Adı:
The Red Widow Murders (1935)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Kitap Serileri:
Sizin Puanınız:

Sofraya derin ve sıkıcı bir sessizlik çökmüştü. Hepsi de çektikleri iskambil kâğıtlarını tabaklarının yanına koymuş, hareketsiz bekliyorlardı... En büyük kağıdı çeken, evvelce dört kişinin canına kıymış olan odada -Kızıl Dul'un odasında, iki saat yalnız başına oturacaktı. (Arka Kapak'tan)


Yorumlar


Güzel bir Kapalı Oda cinayeti romanı
September 11, 2006 23:53

Carter Dickson'ın Sir Henry Merrivale'ı, nam-ı diğer H.M., bir kapalı oda cinayetini aydınlatmaya çalışıyor. Cinayetin çözümü ile ilgili son kısımları, romanın daha önceki bölümleri kadar iç açıcı bulmadığımı itiraf etmeliyim.
Bir ailenin üç kuşağı, Fransız devrimine dayanan ilginç bir ara öykü ile süslenerek hikaye edilmiş.
Yukarıda bahsettiğim son kısma değin, tam bir pageturner.

7/10


Fransız İhtilali,Giyotin ve Lanetli Oda
August 27, 2008 08:33

Kızıl Dul kitabını yıllar sonra tekrar okudum.
Kitapta Bir Saat Durdu kitabında da görülen iki tanıdık sima bu kitapta görünüyor.Dr.Michael Tairlaine ve Sir George Anstruther.
Fransız Devrimi yıllarından beri Lanetli bir odada(Dulun Odası) yalnız kalan dört kişi ölmüştür.Evin yeni sahipleri ve misafirleri(içlerinde H.M ve Dr.Michael Tairlaine ve Sir George Anstruther'de vardır) odanın lanetli olup olmadığını anlamak için bir denemeye girişirler.En büyük iskambil kağıdını çeken odada belli bir süre yalnız kalacak,15 dakikada bir seslenilerek sağ olup olmadığı kontrol edilecektir. 2 saat sonra odaya girdiklerinde adamı ölü bulurlar.Soru şudur?Adamı kim,nasıl öldürmüştür.
Sonu beni hayal kırıklığına uğratmakla birlikte okunması gereken bir kitap.
Sir Henry Merrivale(H.M.) John Dickson Carr'ın ilk Plague Court Murders kitabında ortaya çıkar.Bu kitap Türkçe'ye çevrilmemiştir.H.M.li ilk Türkçe'ye çevrilmiş Carr kitabı Kral Merdiveni(White Priory Murders)dir.Sonra H.M. Kızıl Dul kitabında arzı endam eder.Carr onu biraz komik çizmiştir.Churchill'e benzetmiştir.
Carr'ın Anthony Boucher'e Who's Who için anlattığına göre:
1871 doğumlu.İngiltere'nin köklü bir ailesinden geliyor.
Evli,iki kızı var.
Pratisyen doktor ve avukat.
Dünya Savaşı sırasında İngiltere karşı casusluk örgütünün başı.
Önce koyu bir sosyalist sonra koyu bir eşitlikçi,Tory(muhafazakar) taraftarı.
Ölümü 1957 yılı.


November 04, 2023 12:36

Gerçek bir Altın çağ polisiyesi, kapalı oda/imkansız cinayet romanlarının üstadı John Dickson Carr aka Carter Dickson’dan gotik atmosferi, kurgusu, mizahı ile tam bir cozy şaheseri…


Yorum yaz
mode_edit