menu

Jüri
Orjinal Adı:
-
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
-
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Her insan doğar, yaşar, ölür. Ama bazıları için farklı bir kurgu işler. Onlar yaşarken binlerce kez ölür, yeniden doğar ve öldürür.

Ana rahminden gelen bir masum, karşılaştığı yıkıcı olayların ardından, kaçıp sığınabileceği bir koza örer etrafına. Bu sefer anne şefkatiyle değil ötekinin vahşetinin yarattığı intikam duygusuyla besler kendini burada. Ve gün gelir incitilmiş o masum, kozasından bir katil olarak çıkar.

Reyting rekorları kıran bir ses yarışmasında jüri üyeliği yapan ünlü bir şarkıcı, kimliğini gizlemekte usta bir cani tarafından şeytani bir planla canlı yayında öldürülür. Herkesin şahit olduğu bu ürkütücü olayı çözmeye çalışan Komiser Şahap ve ekibi kendilerini beklemedikleri ölçüde büyük ve kaotik bir oyunun içinde bulur.

Gürsoy Uysal Jüri’de, musibetlerle dolu hayatın daralan, genişleyen veya kimi zaman çıkmaza çıkan yollarında, adalet adına bir çıkış arayan insanların hikâyesiyle suç ve cezaya dair sürükleyici bir anlatı sunuyor. Nefesini tutmakta deneyimli polisiye tutkunları için…


İLGİLİ BLOG YAZILARI

Yorumlar


Biraz kısalabilir
January 25, 2023 11:28

2021 Kristal Kelepçe Yılın Polisiye Romanı adayları arasında okuduk.

Eğlenceli bir yerli polisiye. Ses yarışması sırasında öldürülen jüri üyesinin katilinin peşine düşen Şahap Komiser ve ekibinin maceralarını okuyoruz.

Uzunca bir süre katilin kim olduğu anlaşılamıyor ve önümüze çokça seçenek sunuluyor. Bu bakımdan sonuna kadar okuru sürükleyen bir kurgu olduğunu söyleyebilirim.

Diğer taraftan karakterlerin günlük koşuşturmacalarına ilişkin kısımlar ve bazı diyaloglar yer yer metni uzatıyor ve tempoyu düşürüyor. Gürsoy Bey'e ikinci baskı için biraz yalınlaştırma yapmasını öneririm naçizane. Temiz bir metin olmakla birlikte sonuna doğru (bitirmeye yaklaşma heyecanından olsa gerek :) ) birkaç isim hatası var. Onlar da ikinci baskıda düzeltilebilir.

Sonundaki sürprizi çok enteresan bulmadım. SPOILER ----- Çocuk yurdunda taciz edilmiş ve yangın sonrası ismini değiştirerek hayata yeniden katılmış çocuk mağdurlar temasını 2019 Kristal Kelepçe adayları arasında da okumuştuk. ------------ SPOILER bitti.

Bana göre Jüri, 2021 adayları arasındaki çizgi üstü adaylardan bir tanesi. Jüri üyelerinin öldürülmesi, jüri olarak beni biraz ürperttiyse de keyifle okudum.


Yorum yaz
mode_edit