menu

Kadehteki Zehir ( 7.8/10)
Orjinal Adı:
Three Act Tragedy / Murder in Three Acts (1934)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Kitap Serileri:
Sizin Puanınız:

İki cinayet; eski bir aktör, onun çocukluk arkadaşı, tiyatroya meraklı yaşlı bir adam ve tabii ki bu cinayetlerin peşinde Hercule Poirot.
Diğer Baskıları

Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic Nopic


Yorumlar


Üç Perdelik Trajedi
January 21, 2006 14:53

Başlıktaki isimle de yayınlanmış güzel bir Christie romanı. Eski bir aktör olan Sir Charles evinde bir toplantı düzenler, köyün rahibi toplantıda aniden ölür, Sir Charles konuğunun zehirlendiğini iddia eder fakat pek ciddiye alınmaz, ta ki ikinci bir cinayet işleninceye kadar. Konuklardan biri olan Poirot'da bu ilginç cinayetleri araştırmaya başlar, sonuç gerçekten şaşırtıcıdır. Christie hayranları mutlaka okumalı.


İnandırıcılıktan yoksun
March 26, 2010 16:06

İnandırıcı bulmadığım bir roman olduğunu, başlıkta da vurguladım. Sir Charles, asıl işlemek istediği cinayetin, bir aktör alışkanlığıyla, provasını yapıyor. Bu provada piyango verdiği davete katılanlardan birine, kimseye zararı dokunmamış bir rahibe çıkıyor. Zaten bu bile yeterince anlamsız iken, Sir Charles'ın bu ilk cinayet girişimine bir de dünyaca ünlü bir detektifi, Poirot'yu çağırması çok anlamsız. Üstelik çağırmakla yetinmiyor, herkesin doğal bir ölüm saydığı olayı cinayet olarak yorumlayan da kendisi oluyor. Tuhaf!..
Elbette bunlar romanın sonunda, katili öğrendikten sonra okurun yaşayacağı ufak çaplı bir hayal kırıklığıdır, romanı okuduğunuz süre boyunca her şey yolunda gitmektedir. Yine ilgi çekici karakterler, sıkı bir muamma, biraz romantizm, biraz Satterthweite filan derken iyice bir Agatha Teyze veriminin keyfini çıkarıyorsunuz.
Roman, Christie'nin bildik tiplemelerinden Satterthweite'nin davetli olduğu, Sir Charles'a ait villada yapıyor açılışını. Ünlü aktör kendini emekli edip, durgun bir köy kayatı yaşamak üzere yaptırdığı villasında bir davet vermeye hazırlanmaktadır.
Davetliler arasında Sir Charles'ın gönlünü kaptırdığı genç kız "Egg"Lytton Gore, yine Egg'e gönlünü kaptırmış genç ve komünist gazeteci Oliver Manders, Egg'in annesi Lady Mary, Rahip Babbington ve eşi, Egg'i kıskançlıktan çatlatacak olan güzel aktris Angela Sutcliffe, Doktor Strange, Modacı Cynthia Dacres ile çatlak eşi Kaptan Dacres, çevresinde olanların hiçbirini kaçırmayan, dışlanmış piyes yazarı Miss Wills ve nihayet Poirot vardır.
Rahip Babbington'un davette ansızın ölümü akla şarap kadehinde zehir olduğunu getirse de, kadehin incelenmesinden çıkan sonuç aksi yöndedir. Egg, heyecanlı tabiatı gereği, cinayet olduğuna inanmaktan vazgeçmez.
Egg'e aşkının karşılıksız olduğuna inanan Sir Charles, çareyi villayı satışa çıkarıp köyü terketmekte bulur.
Bir süre sonra, bu sefer doktorun verdiği davette gerçekleşen benzeri bir ölüm, Egg'i haklı çıkaracaktır. Egg bu durumu Sir Charles'ı tavlamak için fırsat bilir, bir mektup yazıp Charles'ın yardımını ister. Satterthweite'nin de katılımıyla oluşan amatör üçlü, Poirot gelip olaya el koyana kadar, cinayetleri aydınlatmaya çalışırlar.


Yorum yaz
mode_edit