menu
Somerset Maugham

Doğum - Ölüm:
1874 - 1965
Kategorileri:
-
Diğer İsimleri:
-
Bölgesi:

William Somerset Maugham, 1874'te Paris'te doğdu. Daha tek kelime İngilizce bilmeden önce Fransızca konuşabiliyordu; bazı eleştirmenlerin üslubunun saflığını buna bağlarlar.

Ailesini erken kaybetti ve Of Human Bondage'da dokunaklı bir şekilde anlattığı mutsuz bir çocukluktan sonra Maugham uzman doktor oldu. Ancak yazmak onun gerçek mesleğiydi. İlk başarısından önceki on yıl boyunca, romanlar ve oyunlar yazarken neredeyse kelimenin tam anlamıyla açlıktan ölmek üzereydi.

Maugham, William Faulkner, Thomas Mann, James Joyce ve Virginia Woolf gibi deneysel modernist edebiyatın artan popülerlik kazandığı ve eleştirel beğeni topladığı bir zamanda yazdı. Bu bağlamda, onun düz düzyazı üslubu 'öyle bir klişeler dokusu' olarak eleştirildi ki, sonunda yazarın bu kadar çok şeyi bir araya getirme yeteneğine ve hiçbir şeyi bireysel olarak ortaya koyma konusundaki şaşmaz beceriksizliğine hayran kalındı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Maugham, İngiliz Gizli Servisi için çalıştı. Tüm dünyayı dolaştı ve Amerika'ya birçok ziyaret yaptı. Dünya Savaşı'ndan sonra Maugham, evini Fransa'nın güneyinde yaptı ve 1965'teki ölümüne kadar İngiltere ile Nice arasında hareket etmeye devam etti.

KİTAPLARI

Nopic


Yorum yaz
mode_edit