menu

Cerrah ( 8.3/10)
Orjinal Adı:
The Surgeon (2001)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Rizzoli & Isles 1

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor. Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan Cerrah, inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman. Doğan Kitap'ın yılın gerilim romanı olmasını beklediği Cerrah'da Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Kitaptan bir bölüm...
"Kanlarından tanıyacağım onları.
Raftaki tahlil tüplerini, çikolata kutusunun içindekileri ağzı sulanarak, hangisinin daha lezzetli olduğuna karar vermeye çalışan birinin oburluğuyla seyrediyorum. Kanımız en az bizler kadar özel, zaten çıplak gözle bile parlak kırmızıdan vişneçürüğüne kadar çeşitli tonları fark edebiliyorum. Bize bu geniş renk paletini neyin verdiğini iyi biliyorum; mesela kırmızı, farklı oksijenlenme aşamalarındaki hemoglobinden geliyor. Bu sadece kimya, kimyadan başka bir şey değil, ama şey, böyle bir kimyanın gücü insanı sarsmaya, dehşete düşürmeye yetiyor. Kanın görüntüsü bile hepimizi etkiliyor.
Her gün görmeme rağmen, kan beni hâlâ heyecanlandırıyor."
(sayfa 232)
(Tanıtım Yazısı'ndan)

"Tüyler üpertici... Cerrah okuru daha ilk sayfadan avucunun içine alacaktır."
- Chiago Tribune

"Yüreğinizin çarpmasına, nabzınızın hızlanmasına hazırlanın... Eğer aradığınız yüksek voltajlı gerilimse, doğru kitabı buldunuz demektir."
- Romantic Times

"Sürükleyici... Kitabı okurken kapınızın kilidini bir daha kontrol edeceksiniz."
- The Gazette
(Arka Kapak)Yorumlar


bence
February 03, 2006 17:37

aslinda klasik formullere dayali bir kitap, ama formüller de iyi kullanilmiş. katil, ki kendisinin iç sesini daha en bastan okumaya basliyoruz, iyi çizilmiş bi karakter,ama diğer karakter betimlemeleri yine de biraz yüzeysel kalmiş.olay orgusu ve kurgu gayet basarili, araya da yunan mitolojisinden guzel kisimlar sikiştirilmiş.yazarin asil mesleği doktorluk olduğu için tabii kitabın en onemli yerleri hastanede geçiyor.kitap sonuna kadar gayet zevkle okunabilir. tabi, tıbbi kısımlari da biraz fazla uzatilmiş bulmazsaniz.


Tıbbi ayrıntılar harika!
May 27, 2006 23:49

Heyeceanın her an doruk noktada bulunduğu bir kitap.En sevdiğim bölümler Cerrah'ın ağzından yazılan bölümlerle kitapta oldukca sık rastlanan tıbbi ayrıntılardı.Süpriz bir son yoktu,bu beni hayal kırıklıığına uğrattı.Ama Dr.Tess Gerritsen güzel bir eser yazmış doğrusu...


Tedirgin Edici
June 16, 2006 16:44

CERRAH
Tess Gerritsen

Yalnız yaşayan kadınlara tecavüz eden ve onların en mahrem-onları kadın kılan-organlarını çıkardıktan sonra öldüren katil, son girişiminde kurban olarak seçtiği Dr. Catherine Cordell tarafından öldürülmüş ve/fakat aradan geçen iki yıldan sonra cinayetler tekrar başlamıştır,aynı ritüel ile.Geçirdiği ruhsal travmadan henüz kurtulmakta olan Cordell, katili öldürdükten sonra yerleştiği Boston’da başlamıştır aynı cinayetler ve Cordell, gerçek hedefin kendisi olduğundan emindir.
Olayları aydınlatmakla görevli olan dedektif ekibinin lideri Bayan Rizzoli,erkek meslektaşlarının küçümseme dolu tavırlarından bıkmış,cinayetleri aydınlatmayı içinde bulunduğu bu durumdan çıkmak için,bir fırsat olarak görmektedir.Rizzoli,ufak bir ipucundan yola çıkarak,yanlış bir adamı öldürecektir.
Yapılan araştırmalar kurbanların,daha önce tecavüze uğradıklarını,sağlık kurumkarına başvurduklarını ve kendilerinden kan ve doku örnekleri alındığını göstermektedir.Bu yeterli bir ipucu olabilir mi?
Tedirgin edici,sürükleyici bir kitap.


Eli neşterli katil...
June 18, 2006 16:53

Kendisi de bir doktor olan yazar, uzmanlık alanını kitaba çok işyi yansıtmış. Kahramanını doktor seçmesi bunun işareti. En başlarda çok fazla ameliyat ve çok fazla tıbbi terim arasında bir an bocalıyorsunuz ama daha sonradan neyse ki teknik terim kalabalığı azalıyor. Başarılı bir gerilim romanı. Soluksuz okunuyor ve farklı bir duruşu var. En sonu Kuzuların Sessizliği'ne fazla benzemiş sanki. Ayrıca Doğan Kitap yazarın ilk defa Türkçe'ye çevrildiğini belirtse de iki kitabını Bilge Kültür Sanat yayınlamış. Diğer kitaplarını da çevirsin diye Ali Cevat Akkoyunlu'yu bekliyoruz.


mükemmel
July 31, 2006 19:20

gerçekten de mükemmel bir eser.kurgusu ve içeriği ile başından sonuna kadar bir heyecan fırtınası.yazarın da bir doktor olması ve tıbbi konulara olan hakimiyeti gerçekciliği artırıyor.


Sürükleyici bir gerilim
October 28, 2007 06:06

Sürükleyici bir gerilim
Yazar katili de konuşturuyor kitabında.Katil de duygu ve düşüncelerini anlatıyor.
Kitapta yazar polis dedektifleri,doktorlar ve katilimiz cerrahla birlikte adım adım düğümleri çözüyor.Polisin çalışma yöntemlerini de öğreniyoruz bu arada.Karşılaştırmalı suç kayıtları,gizli kamera kayıtları,polis psikyatrislerinin katilin profilini çıkarma yöntemleri.
Yazar bir doktor olduğundan bol bol hastane,ameliyat sahneleri ve tıbbi terimler.Bu tıp çevresinde olmayan okuyucuları sıkıyor doğal olarak.
Yazarın klasik polisiyelerdeki kim,nasıl sorularına fazla önem vermemesi,okuyucunun bu konularda fikir yürütmesine olanak tanımıyor.Okuyucu olaylara kapılıp sonuna kadar gidiyor.Fakat sonunda okuyucu hani benim kitaptaki akıl yürütmem gereken yerler,hani benim bulmam gereken ipuçları ve katil diyerek hayal kırıklığına uğruyor.


Yorum yaz
mode_edit