menu

Karanlıkta Ayak Sesleri ( 8.1/10)
Orjinal Adı:
It Walks By Night (1930)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Kitap Serileri:
Sizin Puanınız:

Şu suallerin cevaplarını öğrenmek istemez misiniz?
  • Alexandre Lauret'nın hastalığı neydi?
  • Laurent, Dük dö Saligny'yi neden tehdit ediyordu?
  • Katil, polislerin gözü önünde küçük salona nasıl girmişti?
  • Cinayet için neden kılıç kullanılmıştı?
  • Laurent nerede saklanıyordu?
  • "Mala" nın manası neydi?
  • Şarap mahzeninde ne gizliydi?


Yorumlar


Geceleri Yürüyordu
November 04, 2007 17:05

Bencolin'e herşeyi anlatabileceğinizi,, sözleriniz ne kadar gülünç ve budalaca olursa lsun, onun şaşırmayacağını, hele sizinle alay etmeye hiç kalkmayacağını hissedersiniz. Sonra, hafifçe yana çevirdiği çehresine dikkatle bakarsınız. Müstehzi fakat misamahakar bir şekilde kısılmış, esrarengiz bakışlı, siyah gözler... Kalkık kaşlar, şiş göz kapakları... İnce, kartal gagası gibi kavisli bir burun... Burun kanatlarından ağıza doğru inen derin çizgiler... İnce bir bıyıkla, küçük, sivri bir sakalın yarı gizlediği hafif, tatlı tebessüm... Şakakları kırlaşmış, siyah, dalgalı saçlar... Bencolin, biraz şeytana benzer... Yanlara doğru hafifçe kabarıklaşan saçları, şeytanın boynuzlarını andırdığı için, bu benzerlik uzaktan daha da bariz bir hal alır

Meşhur Sorgu Hakimi Henri Bencolin, ilk defa arz-ı endam ettiği Carter Dickson romanında böyle tanıtılıyor.
Dük Raoul dö Saligny, hayatının tehlikede olduğuna inandığı için Bencolin'in yardımını ister. Müstakbel eşi Louise'in ilk kocası, Louise'e usturayla saldırdığı için akıl hastanesine kapatılmış olan Alexander Laurent, kaçmayı başarmış ve estetik ameliyatla çehresini de değiştirmiştir. Ameliyattan sonra doktorunu da vahşice öldürdüğü için kimse neye benzediğini bilmez; ancak intikam almak için eski karısına ulaşmaya çalışacağı düşünülmektedir.

Bencolin, vakaya Jeff Marle'i de sokar ki, okuyucuya biri neler olup bittiğini anlatabilsin. Biz de olayları Marle'in gözünden takip ederiz. Yalnız yukarıdaki girişin devamında işler Carr'ın adet edindiği üzre epey karmaşıklaşır!..

Karanlıkta Ayak Sesleri, tekinsiz bir Paris atmosferini iyi duyumsatan, Agatha Christie'nin neredeyse "tatlı" atmosferine alışmış bir polis romanı okuru için hayli irkiltici, Halloween filmindekine benzer bir dehşeti, katili beklemerken duyulan korkuyu, iyi sunan bir roman. Yer yer Poe'ya, korku edebiyatına benzer yanları var. Belki öyle olsa daha da iyi olurdu; ama giderek yine de bir muamma-roman kimliğine bürünüyor.

6/10


İlk Dedektif Henri Bencolin
June 17, 2008 02:13

Carter Dickson'un yayınlanmış ilk kitabıdır.Carr ilk polisiye hikayelerini 25 yaşlarında yazmaya başlar.

İlk dedektifi Henri Bencolin,Carter Dickson'un kolejdeki okul gazetelerinde (The Haverfordian) yayınlanan hikayelerinde görülür.

Kitap Dickson'un ilk Kapalı Oda Cinayeti örneğidir.Carr'ın bu kitabında olaylar Paris'te geçer.Bencolin Paris polis şefidir.
Kitabın Türkçe çevirisini Gönül Suveren yapmış olup 1963 yılında Akba yayınlarının 17.kitabı olarak yayınlanmıştır.İngilizce baskısı ile karşılaştırıldığında çevirinin aslına sadık ve tam çeviri olduğu görülmektedir.

Karanlıkta Ayak Sesleri,Poe tarzı bir atmosfere sahip,dehşet verici,korkutucu olayları anlatır. Baştan sona kadar şaşırtıcı olaylar birbirini takip eder.Poe'nun "The Cask of Amontillado." Amontillado Fıçısı hikayesindeki olaya benzer bir olayı da kitabına katıyor,Carr.
Romanda anlatıcı, Bencolin'in Amerika'da aynı okulda beraber okuduğu,arkadaşının oğlu,Jeff Marle'dir.Jeff Marle,Bencolin'in yer aldığı diğer kitaplarda da vardır.Zehirli Şaka(Poison İn Jest) kitabının ise kahramanıdır.

Meşhur atlet,herkesin hayran olduğu sportmen,müthiş bir ustalıkla ata binen,eskrim yapan,silah kullanan,son derece asil bir aileye mensup,fazla kültürlü olmayan,bir çocuk kadar şirin,neşeli,heyacanlı,sarışın genç Raoul dö Saligny hayatının tehlikede olduğunu söyleyerek Bencolin'e başvurur.Raoul,ilk kocası Alexander Laurent tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan,bu yüzden kocasından ayrılmış olan Louise isimli bir kadınla nişanlanmıştır.Alexander Laurent karısına bıçakla saldırdığından bir tımarhaneye kapatılmış,fakat oradan kaçmış,bir estetik cerraha yüzünü değiştirtmiş,sonrada yüz ameliyatını yapan doktoru öldürmüştür.Raoul'u eski karısı ile evlenmemesi için tehdid etmektedir.
Raoul ve karısı Louise evledikleri gün bir kumarhaneye giderler.Burada Raoul kapıları polisler tarafından göz altında tutulan iki kapılı,yerden metrelerce yüksekte bir penceresi olan bilardo odasına girer ve orada başı kesilerek öldürülür.Odaya Raoul'dan başka hiç kimse girmemiş ve çıkmamıştır.Bir kapıyı bizzat Bencolin,Jeff Marle ve Louise gözlemektedir.Katil kimdir? İçeri nasıl girmiş ve cinayet işledikten sonra dışarı nasıl çıkmıştır?
Kitapta iki cinayet daha işlenir.Cinayetin biri bahçede işlenir.Mahzende ise duvarla örülmüş bir yerden bir ceset çıkar.
Gerisini okuyucuya bırakalım.


Yorum yaz
mode_edit