menu

Körebe
Orjinal Adı:
Blind Man's Bluff (1943)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Kitap Serileri:
Sizin Puanınız:

Bina derin bir sessizliğe gömülmüştü. Duncan Maclain, yanında köpeği dikkatle etrafı dinliyordu. Harold Lawson uzanarak, büyük holün ışıklarını yaktı. Duncan Maclain birdenbire adamın kolunu tuttu, "Dinleyin! Zannedersem yukarıda!" Sesini yükseltti, "Schnucke koş!" İri köpek ileri atıldı. Hafiye de öyle... Sonra her ikisi birden durakladılar... Zira yukarıdan İrlanda'lının feryadı aksetmişti, "Allahım! Allahım!" Bunu taşların üzerine düşen bir vücudun çıkardığı acaip ve boğuk bir gürültü takip etti... (Arka Kapak)


Yorumlar


Kördövüşü!..
November 15, 2006 20:23

Baynard Kendrick, bir düzine polisiye romanın yazarı. 69 yılında Edgar Allen Poe Grand Master ödülünü almayı başarmış. Dilimizdeki sanırım tek romanı Kördüğüm. Blind Man's Bluff, yazarın dördüncü romanı.
Duncan Maclain, görme duyusunu kaybettiği halde, dedektiflik yapmayı, hem de başarı ile sürdüren ilginç bir karakter. Biri epey saldırgan, iki köpeği var. Aksiyon sahnelerinde saldırgan olanı tercih ederken, soruşturma boyunca sakin olanı ile gezmektedir.
Bu romanda maktul de kör. Kör bir adamın nasıl davranacağını bileceği için, Maclain'e veriyorlar işi.
Mevzu biraz imkansız cinayet sınıfına giriyor. Romanda işlenen dört cinayetin tamamı, katilin olay mahallinde olmadan işlediği cinayetlerdir.
Cinayet yöntemi ikna edici değil. Duncan'ın kurtulması daha da uzak inandırıcılıktan. Cinayet sebepleri de pek aşikar değil. Karakter derinliği deseniz zayıf.
Özetle, kör dedektif, kör maktul ilginçliği dışında pek bir şey vaadetmeyen, yer yer sıkıcı bir polis romanı.


Yorum yaz
mode_edit