menu

Dumas Kulübü
Orjinal Adı:
El Club Dumas O La Sombra de Richelieu (1993)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

"Dumas Kulübü", kitap avcısı Varo Borja'nın kiraladığı hafiye Lucas Corso'nun gözünden yazar / yayıncılık / kitap koleksiyonculuğu dünyasını "postmodern bir polisiye roman" tarzında kuruyor. Reverte bu dünyayı kurarken matematiksel bir doku oluşturmayı tercih etmiş. Bu tarz yazım tekniği romana bir yandan kesinlik ve belirlilik kazandırırken, bir yandan da "Lucifer" efsanesiyle kitabı mistik bir çatının altına yerleştiriyor. Kayıp metin, yazar Dumas'nın ünlü "Üç Silahşörler"inin bir bölümüdür. Bu kitabın bir başka kayıp metin "Dokuz Kapı"yla ilişkisinin de araştırılması gerekmektedir. Corso bu sayfaların bulunması için katedilecek yolda, Toledo ve Sintra arasında, Şeytan, okur ve yazarla hesaplaşır. "Dumas Kulübü" 1997'de The New York Times Book Review tarafından hazırlanan "Dikkat Çeken Kitaplar" listesine alındı. Reverte 1990'da yayımlanan La Tabla de Flandes adlı kitabıyla da Fransa'da polisiye edebiyat dalında 1993 büyük ödülünü almıştı. (Arka Kapak)
Diğer Baskıları

Nopic


Yorumlar


mutlaka okunmalı
January 18, 2006 21:47

okurken meraklanıp eğlendiğiniz yetmezmiş gibi sonu da çok eğlenceli. birbirinin içine geçmiş hikayeler, satanizm, ortaçağın karanlık tarikatleri ve ritüelleri, eski kitap avcısı bir dedektif ( bu sinir bozucu dedektifi 9. Kapı filminde- hani Polanski yönetmişti- Johny Deep oynamıştı). 9. Kapı'ya uyarlandı demek aslında tam doğru olmaz, kitabın bir kısmını uyarlamıştı yönetmen.
okurken düğümleri çözeyim derken oradan oraya savrulun,sonra yazar sizi elinizde yepyeni kördüğümlerle bıraksın. Aynen böyle, bir de bırakamıyorsunuz kitabı, çünkü tempo düşmüyor. Daha ilk sayfada bir sürü üniversiteli araştırmacı öldürülüyor (martin Mystere'in kara adamları gibi tipler tarafından), ortaya hem tarihsel, hem de güncel bir sürü gizem saçılıyor. ama daVinci şifresinden uzun süre önce yazıldı bu kitap, alakası yok. daha çok foucault sarkacı'na benzetiliyor.avrupa'nın tarihi yerlerini dolaşın, sahafların tozunu yutun bir de şeytanla ve katillerle uğraşın. kitap zaten güzel, sonu daha da güzel.
isim seçimini de atlamamak lazım, üç silahşörlerin yazarına saygı duruşu ne de olsa.


Yorum yaz
mode_edit