menu

Dijital Kale ( 8.0/10)
Orjinal Adı:
Digital Fortress (1998)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA'nın şifre çözücü süper bilgisayarı TRANSLTR'nin bile üstesinden gelemediği, çözülmesi imkânsız gibi görünen bir şifre... ABD'den ve NSA'dan intikam almak isteyen bir dâhi. Dünyanın dört bir yanında ve sanal ortamda yaşanan nefes kesici bir kovalamaca. Cinayetler, casusluk oyunları ve müthiş bir macera!.. Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA), ABD istihbarat ağının belkemiğini oluşturan bir kuruluştur. Yörüngedeki casus uyduları, dünyanın her tarafındaki dinleme istasyonları ve ajanları aracılığıyla elektronik iletişim ortamlarını izlerken ABD'nin düşmanı olan devletleri ve suç örgütlerini takip eden teşkilatın en büyük güvencesi TRNSLTR adlı şifre çözücü bilgisayardır. İletişimin artık e-posta ve internete dayandığı bir dünyada, mesajların şifrelerini hızla çözen, üç milyon işlemciye sahip ve koca bir binanın içine ancak sığan bu süper bilgisayar, en zor şifreleri bile dakikalar içinde çözerek Amerikan istihbaratına sürekli bilgi sağlamaktadır. Ama bir gün, TRNSLTR'nin çözemediği bir şifreyle karşılaşılır. Eski bir NSA çalışanı olan bir bilgisayar dâhisi, NSA bütün dünya insanlarının iletişim mahremiyetini ihlal ettiği için TRNSLTR'nin varlığını açıklayıp kamuoyundan özür dilemediği takdirde bu şifreyi herkesin kullanımına açacağını söyler. Bu da, artık dünyadaki bütün mesajların "Dijital Kale" adlı bu algoritma ile şifrelenmesi ve NSA'nın kör olması anlamına gelir. Bu sorunun üstesinden gelmesi için, zeki olduğu kadar çekici bir kadın olan, NSA'nın baş kriptografı (şifrecisi) Susan Fletcher çağrılır. Susan'ın, genç bir profesör olan sevgilisi, dilbilimci David Becker'ın da bu konu için ve tesadüfi gibi görünen bir şekilde İspanya'ya gönderilmesi, olayların karışmasına, NSA'nın içine bir gölge düşmesine ve içinde entrikaların ve cinayetlerin de olduğu, zamana karşı bir yarışın başlamasına yol açar... (Arka Kapak'tan)
Diğer Baskıları

Nopic


Yorumlar


oyun
May 20, 2006 12:37

Melekler ve şeytanlar ,Da Vinci şifresi ardından okuduğum bir kitap olmuştu.
Ben beğendim.
Polisiye,gerilim,macera kitaplarında aradığım özelliklerden biri sürükleyicilik.
Artı bilmeceler bulmacalarda vazgeçilmezlerim.
E bu kitapta ikiside var :)


Şifreler yolumu kesti
June 11, 2006 19:03

Dan Amca bu romanında bizi dijital dünyanın derinlik ve inceliklerinde dolaştırıyor.Bilgi kaynaklarının çokluğu nedeni ile altyapı mükemmel. Fakat işin arkasındaki esas oğlanı saklamayı becermemiş bence. Okurken birçok şeyi çözdüm (buna ben de şaşırdım) dolayısı ile heyecanı da bu ölçüde azaldı romanın. En çok takıldığım nokta; benim bile ilk gördüğümde çözdüğüm 'ndakota' olayını kelli felli şifrecilerin gözden kaçırması. Ayriyeten işin düğüm noktası ki okumayanlar vardır diye söylemeyeyim, bağırıyordu. Gözlerine gözlerine sokmuş adam, ne yapsın başka? Herşeye rağmen müthiş bir macera.


zayıf
August 28, 2006 22:34

Kesinlikle başından sonu belli bir kitap. Tarihi gerçekliği tartışılsa bile hiç değilse Da Vinci Şifresi'nin bir sürükleyiciliği vardı. Dijital Kale de ise sadece bariz ortada olanları kahramanlar ne zaman farkedecek diye diye kitabın sonu geliyor.


Yorum yaz
mode_edit