menu

Maigret'nin Yeni Soruşturmaları
Orjinal Adı:
Les Nouvelles Enquetes de Maigret (1948)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
Sizin Puanınız:

Coudray kanal barajının bekçisi, güvensiz bakışları, sarkık bıyıkları, çizgili kadife elbisesiyle, çiftlik kâhyalarını andıran, zayıf, mahzun duruşlu bir adamdı. İki günden beri hikâyesini anlatıp durduğu gazeteci, jandarma, Corbeil kasabası polisleri ve savcılık görevlilerinden oluşan ellinin üstünde insanla Maigret arasında herhangi bir fark gözetmiyordu. Bir yandan konuşurken, bir yandan da gözleriyle, Seine Nehri'nin yeşilimtırak mavi yüzeyindeki akıntının her iki yönünü kollamaktan geri kalmıyordu. Aylardan kasımdı. Hava soğuktu ve bembeyaz, çiğ beyaz bir gökyüzü, suyun yüzünden yansıyordu. -Hasta karıma bakmak için sabah saat altıda kalkmıştım... (Maigret, bakılması gereken hasta karıları olanların nedense hep böyle, mahzun bakışlı, dürüst kişiler olduğunu düşünmüştü o an.) Daha ocakta ateşi tutuşururken bir şeyler işitir gibi oldum, ama aldırmadım. Sonra birinci kata çıkıp da karım için yakı hazırlarken birinin bağırmakta olduğunun farkına vardım. Aşağıya indim. Kanal kapağının oraya geldiğim zaman, barajın kenarına siyah bir cismin yaslanmış olduğunu gördüm, hayal meyal. (Kitabın Girişinden)


Yorumlar


Maigret
June 22, 2006 12:21

Kitapta Maigret'nin 9 soruşturması var.
Salapuryada Asılı İki Kişi : Bir kadın Öteki erkek iki kişi asılmış olarak bulunuyor.
Beaumarchais Bulvarı Olayı: Genç bir kadın dairesinde ölü bulunuyor. Zehirlenerek öldüğü anlaşılıyor.
Açık Pencere: Maigret iş adamı olan Oscar Laget'i tutuklamaya gidiyor. Gittiğinde Laget bürosunda değil beklerken Laget'in bürosunun bulunduğu yönden bir patlama sesi geliyor. İş adamını koltuğunda ölü buluyor.
Mösyö Pazartesi: Esrarlı bir şekilde ölen Olga Boulanger gömülüyor fakat daha sonra akrabaları mezardan çıkartılarak otopsi yapılmasını istiyorlar. Otopside kızın bağırsaklarının çok küçük deliklerle dolu olduğu ve dört buçuk aylık da hamile olduğu öğreniliyor.
Jeumont, 51 Dakika Bekleme! : Maigret'nin yeğeni Paul Vinchon Belçika sınırında müfettiş olarak çalışıyor.Vinchon kompartımanda bilet kontrolü yaparken bir adamın ölmüş olduğunu farkediyor. Cesedi revire taşıyorlar ve trende bulunan bir doktor cesedi inceliyor. Kısa bir süre sonra tren kalkacağı için ölünün bulunduğu kompartımandakilerin beklemelerini söylüyor. Daha sonra amcasına telefon ediyor.
Ölüm Cezası: Amcasını öldürdüğünü düşündüğü bir adamı ve yanındaki kadını 12 gün boyunca açık açık izliyor Maigret.
Mum Damlaları: Köyde aynı evde yaşayan kız kardeşlerden bir tanesi öldürülmüş diğeride yaralı olarak bulunuyor.
Pigalle Sokağı: Barda bir kişi öldürülüyor. Bir ihbarla olayı araştırmaya başlıyor Maigret.
Maigret'nin Bir Yanılgısı: Özel bir kitabevinde çalışan satıcı kız kitabevinde ölü bulunuyor bekçiler tarafından.


Yorum yaz
mode_edit