menu

Mükemmel Cinayetler ( 8.3/10)
Orjinal Adı:
L'ecole de la Crime (2003)
Yazar:
Yayınevi:
Yayın Tarihi:
Çevirmen:
Grafik Tasarım:
-
Karakterler:
-
Sizin Puanınız:

Gerçek ile sanrının birbirine karıştığı "Mükemmel Cinayetler"in kahramanı Paul de Dardanie'nin hayali, cinayette mükemmeli yakalamaktır. Genç bir komiser adayı olan Dardanie, tuhaf düşlerini sürekli dinlediği Mozart'ın "Reqiuem"iyle ve şarapla besler. Olağanüstü duygusallığı, sevdiği kadının onun terk etmesiyle dönüşüme uğrar. Artık sevdiği herkes için cinayet planları yapan bir katil adayıdır. Onu terk eden kadının öldüğünü sanmaktadır. Kendi adıyla anılan bir cinayetler dizisi yaratmayı düşler. Yaratıcı, zeki ve titiz komiser adayı Dardanie'nin bundan sonraki amacı suç tarihine damgasını vurmaktır. Yegâne sırdaşı, yaptıklarını not ettiği gizli not defteridir. Defterde, Dardanie hakkında her şey vardır; cinayet planları ve işlediği suçların tüm detayları... Gerilim giderek yükselirken roman umulmadık yollara sapar. "Mükemmel Cinayetler"in gerilimli ve mükemmel kurgusunun yanı sıra çok önemli bir özelliği var; yazarı da tıpkı kahramanı gibi bir komiser. Julien Salmon, meslekî deneyimlerini romanını kurgularken kullanmış ve romanı, kahramanının notlarıyla oluşturmuş. Notların içeriğiyse, nevrotik bir hastanın yarattığı, kimi zaman çok gerçekçi, kimi zamansa saçma olarak nitelendirilebilecek olaylarla örülü. İncelikle işlenen kanlı cinayetler bir tür sanatsal zarafet taşıyor. Okuyucuyu sürekli şaşırtan keskin dönüşlerle ivme kazanan "Mükemmel Cinayetler", son satırına dek gizini korumayı başaran bir roman. Julien Salmon'un klasik kurgulardan çok farklı olan bu kitabı yayımlandığında Fransız edebiyat çevrelerinde, anlatımı sınır tanımayan bir kara mizah örneği olarak tanımlanmıştı. Türk okurunun da bu romandan keyif alacağı kesin. (Arka Kapak)


Yorumlar


okunmalı
February 03, 2006 17:24

dardanie gunluğunde ciayetleri sanatsallık derecelerine gore sınıflandırma sistemi bile geliştiren bir karakter. olaylar poliseğitim merkezinde geçiyor, ve kitabı bir oturuşta bitirmek istiyorsunuz, cunku sonuna kadar merak bitmiyor, hele ki sonu bir harika. bir polis tarfından yazılması kitaba meslekle ilgili bir suru detay eklenmesini sağlamiş ama bu kadar değil, karakterler betimleirken kullanılan detaylar de çok yerinde, ustelik kitabın dili çok mizahi, çevirisi de iyi. benzetmeler anlatimin her yerini kaplamiş, ama yabancilaştirma etkisi de yaratmiyor.
polisiye sevmeyen arkadaslarima bile okuttum, hepsi bayildi bu volumu az içeriği zengin kitaba.


skala
June 16, 2006 11:49

Öncesinde kitap kolay okunmuyor. Anlamak için ilk başlarda bir kaç cümleyi ısrarla okumam gerekti. İçinde bir komiser adayının duygu fırtınası yer almakta. Günlüğüyle bu fırtınanın içine davet ediyor sizi. Ve kesinlikle bir cinayet ya da polisiye roman değil. Bu amaçla okumak isteyenler hayal kırıklığına uğrar. Bunun yanında kısacık... 140 sayfa sizi iki kere şaşırtmakta oldukça başarılı. Ve kahramanın bir cinayet skalası var ki benim en çok dikkatimi cezbeden konu bu oldu.


Mükemmel Cinayetler
June 18, 2006 16:51

Kitabın ilk sayfalarında bu ne yahu diye şaşırıp kaldım ve olayın içine girmekte iyice zorlandım doğrusu. Kitapta cinayetler üzerinde oldukça bilgi var haliyle. Sonu gerçekten sürprizle ve hatta sürprizlerle dolu. Bitirince bir daha okursam bu kitabı daha iyi anlarım diye düşündüm.


Estetik Kaygılar
August 30, 2006 21:32

MÜKEMMEL CİNAYETLER
Julien Salmon

Polis Akademisi öğrencisi Paul de Dardanie açısından, tüm beşer faaliyetlerinde olduğu gibi cinayetler de estetik açıdan ele alınıp değerlendirilebilir,değerlendirilmelidir de.Dardanie,bir skala geliştirmiştir ve cinayetleri bu skalaya göre değerlendirmektedir.
Akademide öğretim üyeleri birbiri ardına öldürülmeye başlanır, olayı araştırmakla görevli olarak bir öğrenci gibi Akademi’ye gelen kadın dedektif de kurbanı olur katilin.Cinayetlerin tümü de skalaya göre kusursuz cinayetlerdir.
Çevredeki bir akıl hastanesinde tutulan,garip bir cinayetin faiili olan yaşlı,akıl hastası bayanı sık sık ziyaret eden Dardanier’in hayal gücü müdür cinayetleri gerçekleştiren, geçmişte yaşanan travmanın dışavurumu mudur,bilinç altının süzgeçlerinden geçip bilince yükselen ve şiddet olarak çevreye yayılan, hastalıklı bir ruhun isyanı mıdır otoriteye?
Cinayet romanlarından hoşlananların kaçırmaması gerekir


idare eder
October 11, 2007 10:10

dikkatli okununca birşeyler veriyor insana böyle bir roman daha okumuştum
sözkonusu olay yapboz turnuvasında olan inayetleri belirtiyordu
ilk defa okuyunca bu ne yahu dedim
ama sonradan bir kez daha okuyunca
güzelmiş dedim
bu mükemmel cinayetler o kadar da güzel olmasa da okunabilecek bir kitap bence:)


Yorum yaz
mode_edit