Detektifler ve Sağkolları

Polisiye kurgunun başlıca özelliklerinden biri de esas detektifin yanında bulunan ve kendisine gizem çözümünde yardımcı olan kişilerdir. Ecnebilerin “sidekick” dedikleri bu tiplerle ilgili birkaç ana kuralı hatırlattıktan sonra, sizi ünlü polisiye ikilileri eşleştirmeye çağırıyoruz.

  1. Bir sağkol asla esas detektifden daha zeki olamaz. Sağkol bazen durduk yerde parlak bir şeyler üretse de bu tamamiyle bilinçsizcedir. Ancak bir esas detektif, yardımcısının söylediklerini/yaptıklarını değerlendirip gizem çözme yeteneğine vakıftır.
  2. Bir sağkol asla esas detektifden daha ilginç veya karmaşık özelliklere sahip olamaz. Poirot’un düzen tutkusunu, Holmes’un uyuşturucu bağımlılığını ya da Wolfe’un gurme yemeklerin yanında orkide yetiştirmeye düşkünlüğünü hatırlayın. Sağkol, ruh ve mizaç olarak daha yavan olmak zorundadır.
  3. Bir sağkol güvenilir ve sadık olmak mecburiyetindedir. Nadiren de olsa esas detektif ile anlaşmazlığa düştüklerinde bu kısa sürmelidir.

 

 

 

Çıkarın kağıtları

Sınavlar bölümümüzü on sorudan oluşan ortaya karışık bir sınavla açıyoruz. Polisiye bilginizi sınayabilirsiniz.

Kendi sınavınızı oluşturup cinairoman@gmail.com adresine yollarsanız, seve seve yayınlarız.

Sanıyorum epey kazık bir sınav oldu. Sıfır çekenler moralini bozmasın; daha kolay sınavlar hazırlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Ağustos 2011 Sınav -1

Başla
Tebrikler - Ağustos 2011 Sınav -1 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön