Mr. Bean’den Komiser Maigret’ye


Mr. Bean, Johnny English veya Edmund Blackadder gibi canlandırdığı absürt komedi tiplemelerinden tanıdığımız Rowan Atkinson, bu sefer alışılmışın dışında yepyeni bir karakterle izleyicilerin karşısına çıkıyor. Belçikalı yazar Georges Simenon’un, 1931 ve 1972 yılları arasında yazdığı ve dünya çapında 853 milyon satan 75 romanının ana karakteri Komiser Jules Maigret’yi oynayacak olan 61 yaşındaki aktör, kendisine rol için ilk teklif götürüldüğünde geri çevirir.

Rowan Atkinson’a göre Komiser’i canlandırmaktaki en büyük problem; “Maigret ne topal, ne de peltek, ne bir Fransız aksanı, ne de opera sevgisi veya bunlara benzer genelde kurgu dedektiflerde görülen değişik özelliklere sahip biri. Komiser Maigret sadece olağanüstü işler yapan alelâde bir adam.” olmasıdır. Zaten en nihayetinde Atkinson’un fikrini değiştirmesine de yine bu sıradanlık neden olur. “Genel olarak konuşursak, şimdiye kadar pek sıradan insanı oynamadım; daha çok tuhaf ve eksantrik karakterleri canlandırdım.” diyen aktörü, Maigret rolüne en cok yakıştıranlardan biri de Simenon’un oğlu John’dur. Dizinin yapımcılarından olan John Simenon’a göre, Atkinson,  Komiser Maigret gibi suçlularla empati kurabilme yeteneği taşırken aynı zamanda tıpkı babasına benzer şekilde pipo içiyordur.

Önümüzdeki Pazartesi İngiliz TV kanalı, ITV’de yayınlanacak  ilk bölüm, “Maigret Tuzak Kuruyor”da, Komiser bir seri katilin peşinde olacak.

Ayrıntılı bilgi için http://www.itv.com/